Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Baštiks divstāvu dzīvokli īrē aizdomīgi lēti

Bērnu un ģimenes lietu ministrs Ainars Baštiks par Rīgas centrā īrētu divstāvu dzīvokli mēnesī maksā aptuveni 50 latu, kas uz kopējā tirgus cenu fona ir ārkārtīgi izdevīgi.

Lai nepieļautu interešu konfliktus, valsts amatpersonām noteikti ļoti stingri dāvanu saņemšanas ierobežojumi, un likuma izpratnē dāvana ir jebkāda veida labumi. A. Baštika gadījumā izvērtējams jautājums, vai īpaši zemā īres maksa nav uzskatāma par dāvinājumu no Mateja baptistu draudzes, kurā ministrs amatu savienošanas kārtībā pilda mācītāja pienākumus.

Dienesta dzīvoklī draudzei piederošajā namā Matīsa ielā A. Baštiks mīt jau kopš 1992. gada. Ministrs «Neatkarīgajai» stāsta, ka par saviem līdzekļiem iztaisījis remontu, paplašinājis mitekli uz bēniņu rēķina, daļēji apmaksājis vēsturiskā nama fasādes logu nomaiņu. Īre par 80 kvadrātmetru lielo dzīvokli esot ap 50 latiem mēnesī, un pašam jāapmaksā komunālie pakalpojumi.

Nekustamo īpašuma kompānijā «Latio» informē, ka centra perifērijā labu dzīvokļu īres maksas sākoties no 400 eiro (aptuveni 270 latu) mēnesī, bet piecu minūšu rādiusā ap Brīvības pieminekli sasniedz arī 2000 eiro.

Ministra kolēģis, draudzes galvenais mācītājs Pēteris Sproģis uzskata, ka ievērojamo starpību tomēr nevarot uzskatīt par dāvinājumu. Īres nauda tiešām neesot augsta, toties kā mācītājs A. Baštiks nesaņemot algu. Tas gan ir pretrunā ar amatpersonas deklarācijā norādīto — pērn A. Baštiks par draudzes ganīšanu nopelnīja 960 latu. Acīmredzot summa ir tik maza, jo, kā viņš pats atzīst — lielāko daļu laika nākas pavadīt ministra lomā, kur attiecīgi atalgojums bijis ievērojami lielāks — vairāk nekā 25 tūkstoši latu.

Arī Baptistu draudžu savienības priekšsēdētājs Jānis Lūsis izdevīgajā nomas līgumā problēmas nesaskata, jo A. Baštiks dzīvokli īrē kā mācītājs, nevis ministrs, un «mācītāji tiek nodrošināti ar dzīvojamo platību. Savukārt līguma nosacījumi ir draudzes iekšējā lieta.» Pretrunīgo situāciju komentēt atturas gan Saeimas deputāte Silva Bendrāte, kura piedalās deputātu ētikas kodeksa izstrādē, gan arī Korupcijas, kontrabandas un organizētās noziedzības novēršanas un apkarošanas uzraudzības komisijas priekšsēdētāja Linda Mūrniece. Pēdējā tomēr atzīst, ka stāsta fabula izklausās pietiekami dīvaini, lai to pavērtētu profesionāli juristi.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, iepazīstoties ar «Neatkarīgās» sniegto informāciju, secinājis, ka šaubām ir pamats. Birojs patlaban nevar pateikt, vai zemā īres maksa ir uzskatāma par dāvanu, taču šī informācija tikšot ņemta vērā, kad korupcijas apkarotāji vētīs A. Baštika valsts amatpersonas deklarāciju.