Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Dome nīkuļo bezdarbībā

Lai gan Rīgas domes opozīcijas gaudas, ka jaunā sasaukuma domē reāls darbs nenotiek, it kā būtu uzskatāmas par no varas atstumto žēlabām, sava taisnība viņiem ir. Pēdējos deviņos gados vēl neviena dome nav darbojusies inertāk.

Šonedēļ nenotika domes Pilsētas attīstības, kā arī Drošības un kārtības jautājumu komitejas sēdes, bet par peripetijām ap Vides komitejas nestrādāšanas iemesliem «Neatkarīgā» rakstījusi vairākkārt.

Darbs nav zaķis

Kopš jaunā sasaukuma Rīgas domes darbības sākšanas notikušas tikai astoņas sēdes, ieskaitot to, kurā lemts par vicemēru iecelšanu amatā. Šīs nedēļas domes prezidija sēdē (no tās jautājumi var tikt virzīti tālāk uz domi) — 23 jautājumi, tostarp septiņi ir formāli projekti par represēto un nacionālās pretošanās kustības dalībnieka statusa piešķiršanu, municipāļu ziņojums un tamlīdzīgi.

Izglītības, jaunatnes un sporta lietu komitejas sēdes darba kārtībā vakar bija septiņi darba kārtības punkti, ieskaitot iepazīšanos (?!) ar Izglītības, jaunatnes un sporta departmenta darbu un jautājumu ar atzīmi «dažādi». Drošības un kārtības jautājumu komiteja pēdējoreiz sanāca 19. maijā, tās darba kārtībā bija tikai trīs jautājumi. Komunālo un dzīvokļu jautājumu komiteja par svarīgiem uzskatījusi tikai divus jautājumus, bet iepriekšējā sēdē 19. maijā tika skatīti četri jautājumi, tostarp divi — atkārtoti. Kultūras, mākslas un reliģijas lietu komitejā 1. jūnijā — trīs jautājumi, 25. maijā — seši. Satiksmes un transporta lietu komitejas pēdējā sēdē 31. maijā darba kārtībā bija seši jautājumi, to starpā arī «par atbalstu florbola starptautiskā turnīra organizēšanā». Šo uzskaiti varētu turpināt, bet par Vides komiteju vispār nav pat vērts runāt — jau trešo nedēļu neviens netiek skaidrībā, kas īsti ir šīs komitejas vadītājs un vai tāds vispār ir.

Līguma bieds

Rīgas vicemērs Jānis Birks (TB/LNNK) domā, ka salīdzinājumā ar iepriekšējās domes darbību tā kļuvusi «racionālāka un nacionālāka, turklāt vairāk orientēta uz visu rīdzinieku interesēm un ieklausīšanos sabiedrības viedoklī». Par produktivitāti spriest vēl ir pāragri — parasti visām varām tiek dotas simt dienas sevis pierādīšanai, «lai atšķirtu graudu no pelavām,» domā J. Birks.

Komiteju darba kārtību noteikšana ir pašu vadītāju pārziņā, tāpēc pie viņiem vajadzētu vērsties ar jautājumiem par pārlieku lēnu darbu, pauda mēra Aivara Aksenoka (JL) preses sekretāre Laila Spaliņa. Arī viņa bilda, ka Gundara Bojāra (LSDSP) vadītā iepriekšējā dome sākotnēji nav izcēlusies ar lielu jautājumu skatīšanas skaitu.

Kritiskāks bija Pilsētas attīstības komitejas vadītājs un TP domes frakcijas vadītājs Edmunds Krastiņš: «Daudzu komiteju darba kārtības nav pārpildītas ar jautājumiem.» Kā labākās viņš nosauca paša vadīto, kā arī Finanšu, Pilsētas īpašumu un privatizācijas lietu komiteju.

«Ja palasām domes sēžu darba kārtības, tad no jaunajiem tur ir tikai kadru jautājumi, bet pārējie ir iepriekšējās Rīgas domes laikā tapušie lēmumprojekti,» norāda bijušais vicemērs Sergejs Dolgopolovs. Pēc viņa domām, galvenā problēma ir četru labējo partiju koalīcijas līgumā, kas nosaka, ka nevienu jautājumu nedrīkst virzīt uz sēdi, ja nav panākta simtprocentīga vienošanās.

To gan noliedza JL frakcijas vadītājs Olafs Pulks, nedaudz paceļot koalīcijas padomes sēžu slepenības priekškaru: līgums iedarbināts tikai «Lucavsalas, kā arī [Pilsētas attīstības departamenta direktora Viļņa] Štrama jautājumā». E. Krastiņš pieminēja vēl divu zemesgabalu nomu Vecrīgā, taču kopumā abi JL un TP pārstāvji bija vienisprātis — ar koalīcijas līgumu domes darba produktivitātei nav nekāda sakara.

Vai koalīcija pajuks?

Aizkulisēs virmo baumas, ka šī bezdarbība esot JL iniciēta. Partijai izdevīgi uz Saeimas vēlēšanām demonstrēt bezdarbību Rīgā, lai rādītu vēlētājiem: redz, ja mūs ievēlēsiet absolūtā vairākumā, tad gan…

Šim pieļāvumam piekrita eksmērs G. Bojārs, kas pašreizējo domes darbību raksturoja kā «stāvēšanu uz vietas». Arī viņš šajā krīzē vainoja koalīcijas līgumu: četrotnes starpā nekādas draudzības nav, visi cits uz citu skatās ar aizdomām utt. «Līdz šim domē nav pieņemti pat konceptuāli lēmumi, nav nekādas darbības stratēģijas, un pat koalīcijā iekšēji briest neapmierinātība,» klāstīja G. Bojārs.

G. Bojārs prognozēja, ka līdz rudenim situācija būs «piebriedināta», un iespējami divi varianti: koalīcijas transformēšanās vai pašķīšana. Ja JL atzītu savas kļūdas domes vadībā, tad situācija uzlabotos, bet «to no viņiem nesagaidīsim — JL taču ir vienīgie patiesības paudēji», rezumēja eksmērs.

«Neatkarīgās» rīcībā esošā informācija liecina, ka šiem izteikumiem ir zināms pamats — ar JL darbību komandā nav apmierināti ne LPP, ne TP pārstāvji, tāpēc arī nav brīnums, ka JL uz slepenām sarunām bija aicinājuši savus uzticamākos ieroču biedrus — TB/LNNK.