Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aida Prēdele: «Dāvida šovs» nav kultūras pērle

Sabiedrība arvien vairāk satraucas par bērnu un pusaudžu vardarbību.

Nereti pusaudži savām cietsirdīgajām spēlēm, kurās tiek sakropļoti vai iet bojā viņu vienaudži, izvēlas piemērus no televīzijas filmām un raidījumiem. Tāpēc saprotams ir sabiedrības pieprasījums ierobežot elektroniskajos masu medijos rādīto dažāda veida vardarbību.

Šim mērķim Nacionālajā radio un televīzijas padomē tika izveidota īpaša komisija, kurā bez NRTP locekļiem darbojas arī Latvijas Nacionālā kinematogrāfijas centra filmu reģistra vadītājs Andris Rozenbergs, Rīgas pilsētas Galvenās policijas pārvaldes preses centra priekšniece Ieva Zvīdre, Rīgas pilsētas 2. vidusskolas sociālā pedagoģe Anita Krūmiņa.

Komisija seko līdzi raidorganizācijās rādītajām filmām un raidījumiem, ievērojot Radio un televīzijas likumā noteikto, ka raidorganizācijas nedrīkst izplatīt tāda satura programmas un raidījumus, kas var kaitēt bērnu un pusaudžu fiziskajai, garīgajai un tikumiskajai attīstībai, izņemot gadījumus, kad šādiem raidījumiem izraudzīts īpašs raidlaiks no pulksten 22.00 līdz 7.00. Padome, pamatojoties uz šo likuma punktu, ir sodījusi lielākās raidorganizācijas ar nopietniem naudas sodiem. Reizēm, kā tas bija gadījumā ar a/s Latvijas Neatkarīgā Televīzija rādīto reklāmu «seksa saderība», 100% garda seksa — iesaki jaunu pozu, raidorganizācija iesūdz NRTP tiesā, lai atceltu padomes lēmumu par sodu. LNT gadījumā tiesa atzina, ka taisnība bijusi NRTP pusē.

Tāpēc vēl jo dīvaināk ir lasīt, ka Neatkarīgā raksta: «Dāvida šovu liedz translēt auditorijai pieejamā laikā» un «NRTVP veicina puritānismu», jo pats rakstītājs Imants Vīksne atzīst, ka Dāvida šova rādīšana TV 5 kanālā bērniem pieejamā laikā pārkāpj likumu, jo šovā gandrīz katrā raidījumā ir tēmas, kas attiecas uz seksuālām darbībām. Tiesa, pēc raidorganizācijai uzliktā 1500 latu soda Dāvida šovu sāk rādīt pulksten 22.00. Bet arī atkārtojumu otrā rītā pulksten 9.00 likums nepieļauj.

Kas tad ir Dāvida šovs? Kā to deklarē TV 5, tā ir informatīvi izklaidējoša pārraide. Pret tādu pārraidi NRTP nav nekas iebilstams, un tajā aplūkotie temati ir neapšaubāmi aktuāli. Runa ir tikai par to, kad un kā par tiem runā. I.Vīksne NRTP pārmet aizspriedumainību un savu tikumu piemērošanu. Nedomāju gan, ka visi skatītāji Latvijā par šo šovu ir tādā sajūsmā kā Neatkarīgā un Vakara Ziņas. Manuprāt, tieši šīm sarežģītajām tēmām nepieciešams dziļš takts un smalkjūtība, ko Dāvida šovs jau nu gan nedemonstrē. Privātajās raidorganizācijās garīgi raidījumi diemžēl ir retums, toties netrūkst tādu, kas mērķēti uz vietām zem jostas. Nevienā Eiropas valstī bērniem skatāmā laikā tādu raidījumu kā Dāvida šovs nerādītu. Tam ir laiks ap pusnakti.

Daudzi Dāvida šova uzdotie jautājumi patiesībā attiecas uz vecākiem. Viņiem jāatbild, vai viņu pusaugu bērniem ir vajadzīgs grupas sekss, vai tiem jālauza galva par krāniņa lielumu un jāiekļaujas seksuālu perversiju aprakstos. Ir dažādi vardarbības veidi pret bērnu, ko redzam televīzijas ekrānā, un seksuālā vardarbība nemaz nav tā retākā un nekaitīgākā.