Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nedēļas notikumu apskats: 28. maijs–3. jūnijs

  • Nāves uzlidojums Latgalē
  • Ļogās ES konstitucionālais pamats
  • Lembergs tiesājas, Lembergs uzvar
  • Meli valsts vārdā
  • Latvijas uzšķērdējs Londonā

 

Latviju piemeklēja kārtējā nelaime. Dažādu dabas apstākļu ideāla sakritība valsts austrumos veicināja knišļu populācijas nepieredzētu palielināšanos. Asinskārie insektu leģioni uzbruka lopiem ganībās. Rezultātā no kodumiem sešos Latgales un Vidzemes rajonos krita apmēram 500 mājdzīvnieku. Tradicionāli krīzes situācijā radās problēmas tās seku likvidēšanā. Lauksaimnieki netika informēti par briesmām, veterinārajās aptiekās trūka repelentu asinssūcēju atgaiņāšanai, laikus netika evakuēti beigtie lopiņi.

Tikmēr zemkopības ministrs Mārtiņš Roze (ZZS) solīja nelaimes piemeklētajiem lopkopjiem, ka viņi droši var pretendēt uz Eiropas Savienības (ES) kompensācijām.

Francijas un Nīderlandes pilsoņi referendumā pārliecinoši noraidīja ES konstitucionālo līgumu, kura ratificēšana obligāta visās 25 savienības dalībvalstīs, lai dokuments stātos spēkā 2007. gadā.

Šāda notikumu attīstība pārliecinoši pierādīja krīzi tālākajā ES integrācijā. «Vecā» Eiropa balsoja pret, viņuprāt, draudošo sava dzīves līmeņa kritumu, pret tālāku savienības paplašināšanos. Referendumu dēļ vērtības būtisks kritums attiecībā pret ASV dolāru piemeklēja vienotās Eiropas valūtu eiro.

Šajā krīzes situācijā Latvijas varas partijas izšķīrās par steidzīgu un nekritisku lojalitātes demonstrāciju ES ideāliem. Tautas priekšstāvji (71 deputāts) Saeimā, neņemot vērā dokumenta tulkojuma latviešu pašcieņu aizskarošās teksta gramatiskās un saturiskās aplamības, ratificēja ES Konstitūciju galīgajā lasījumā.

Rīgas Centra rajona tiesa savā verdiktā lēma, ka Ģenerālprokuratūras lūgums par tiesiskās palīdzības sniegšanu Šveices varas iestādēm satur Ventspils mēra Aivara Lemberga godu un cieņu aizskarošus pieņēmumus. Tas nozīmē, ka apgrūtināsies Lemberga kunga daudzo oponentu juridiskie centieni juridiskiem līdzekļiem noskaidrot Ventspils tranzīta uzņēmumu patiesos īpašniekus, kā arī pilsētas galvas varbūtējo atrašanos interešu konfliktā. Prokurore Gunda Kaparšmite gan solījās tiesas spriedumu pārsūdzēt augstākā instancē.

Tikmēr Lembergs turpina juridisku cīņu par savu aizskarto godu un cieņu jau Eiropas mērogā. Politiķis un uzņēmējs paziņojis, ka gatavojas sākt tiesvedību pret Vācijas ietekmīgāko dienas laikrakstu «FAZ». Lembergs vēlas panākt, lai avīze maksā 1 miljonu eiro lielu kompensāciju par, viņaprāt, apmelojošu ziņu izplatīšanu.

Aizvadītajā nedēļā iekšlietu ministrs Ēriks Jēkabsons (LPP) atzinās, ka valsts interešu vārdā melojis tautai. Proti, šī amatpersona pavasarī tikās ar skandalozo Krievijas oligarhu Borisu Berezovski viņa īsā Rīgas apmeklējuma laikā. Iepriekš ministrs šo faktu publiski bija noliedzis. Jēkabsons uzstāja, ka patiesība bija jāslēpj nacionālās drošības interesēs, jo dažādas Krievijas struktūras izdarījušas uz viņu kā iekšlietu ministru spiedienu nolūkā izdot Berezovski kaimiņvalsts justīcijai, kas izsludinājusi Kremļa nežēlastībā kritušo oligarhu starptautiskā meklēšanā par it kā ekonomiskajiem noziegumiem.

Negaidot arī Saeimas priekšsēde Ingrīda Ūdre (ZZS) atklāja, ka tikusies ar Berezovski, kura dibinātais Politiskās brīvības fonds, lūk, veicinot integrācijas procesus Latvijā.

Šīs amatpersonu atklāsmes aktualizēja politikas vērotāju versijas, ka Latvijas varas pārstāvji gatavi Berezovskim ļaut izmantot Latviju kā pierobežas placdarmu viņa politiskajā cīniņā ar prezidenta Vladimira Putina režīmu Krievijā.

Šonedēļ policija Līvānos apcietināja kādu pagaidām vārdā nenosauktu vīrieti, kuru britu varasiestādes tur aizdomās par nepilngadīgas anglietes piesmiešanu un noduršanu kādā rietumu Londonas skvērā. Varmāka pēc asinsdarbiem meklēja glābiņu mītnes zemē Latvijā, bet Skotlendjarda rokas izrādījās garas.

Šis kriminālais incidents apcerēts britu bulvāru presē un, jādomā, veicinās Apvienotajā Karalistē ksenofobiju, kas tur jāpiecieš viesstrādniekiem no «jaunajām» ES valstīm, arī Latvijas.