Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Broņislava Martuževa: «Gaismas lāse»

Tā gaismas lāse dīvainā,

Kas bargā mūža stundā nāk

Caur gaisiem satumsušiem,

Ir stars no citas brīvības,

Kas notriektam tev ieplaiksnās

Aiz tiltiem nogruvušiem.

 

Tu tausties. Celies. Tālāk ej.

Dievs pieskāries ir dvēselei.

 

«Studija 2» kinorežisors Zigurds Vidiņš ir pabeidzis darbu pie dokumentālās filmas «GAISMAS LĀSE» par dzejnieci Broņislavu Martuževu.

Daudzu gadu gaitā režisors Z.Vidiņš ir mēģinājis tvert dzejnieces personības šķautnes ar kinokameru. 1987. gadā uzņemtajā filmā «Daži stāsti bez epiloga» Broņislava Martuževa pārkāpa klusēšanas barjeru un atklāti runāja par komunistu okupācijā piedzīvotajām represijām, te pirmoreiz pašas lasījumā izskanēja arī viņas dzeja. Viņas dzeju tajā laikā publicēja Eva Mārtuža ar savu vārdu un, kaut arī kā dzejniece Broņislava Martuževa bija persona non grata, pats būtiskākais bija noticis — dzejas vārds izskanēja tautā un ieņēma savu vietu brīvību nesošo vārdu kopkorī.

Filmā «Gaismas lāse» laika ritums plūst trijos laika lokos — cilvēka mūža, gadalaiku un diennakts ritējumā. Poētiskā veidā ar dabas tēliem — mākoņiem, ūdeņiem, kokiem, puķēm — saaužas dzejnieces stāsti, dzejas un dziesmas, un skatītājam ir iespēja tuvplānā satikties ar likteni, pilnu latviskās zemnieka spītības un cildena gara spēka. Filmēšana notikusi Lubānas «Lazdiņu» bijušajā mājas vietā un tagadējās «Dārziņu» mājās, dzimtajā Bērzpilī, pie Liedes un Aiviekstes, pie Lubāna ezera un briestošā rudzu laukā… Savā Latvijā, kur «no viena stara, kas ienāk pa aizkaru šķirtuvi, saņemu to pašu, ko no veseliem saules un gaisa plūdiem, kas pāri brāž. Mazumu sirds izdzer bez atlikuma, ar lielumu nezina, ko sākt.«

Tāds ir bijis Dieva nodoms — uzlikt nastu un dot spēku to nest, visdramatiskākajos brīžos sniedzot šo dīvaino gaismas lāsi, kas neļauj sabrukt. Broņislava Martuževa mūža gājumā ir ne tikai savā dzejā sludinājusi augstus morāles un tēvu zemes mīlestības principus, bet arī dzīvojusi saskaņā ar tiem, pati kļūstot par gaismas lāsi ikvienam, kurš arī lūko meklēt garīgas izaugsmes ceļu tepat zem Latvijas debesīm.

«Cilvēks apsēdās krastā, lai paraudzītos vilnī, un kad viņš par jaunu pacēla acis, dzīve bija pagājusi, bet visi prieki, bēdas, šaubas, bailes tikai ūdens rakstos noredzēti… kas reāli gūts ? …Tikai šis krasts. /../ Pasaule ir bijusi skaista nevis ar notikumiem, bet ar ilgām, — pēc jauna, pēc neparasta, pēc dižena un mūžīgi skaista, kas turklāt nepazustu. (No Broņislavas Martuževas dienasgrāmatas).

Filmu veidojuši: autors Zigurds Vidiņš, komponists Mārtiņš Brauns, skaņu režisors Normunds Deinats, video inženieris Andris Zemītis, producente Zelma Diāna Vidiņa.

Betacam SP formāts, filmas garums — 81 minūte.

 

Filmas pirmizrādes:

3. jūnijā 17.00 Lubānā

8. jūnijā 19.00 Rīgā, kinoteātrī Rīga