Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Pērnā lašu nārsta rezultāti — labākie pēdējos desmit gados

Pērnā rudens lašu nārsta rezultāti bijuši labākie pēdējos desmit gados — no Salacas vien šopavasar uz jūru devušies 28 tūkstoši lašu un gandrīz 8 tūkstoši taimiņu mazuļu.

Latvijas Zivju resursu aģentūras pētnieks Jānis Birzaks sarunā ar aģentūru BNS nevarēja pateikt, vai to ietekmējušas sabiedrības aktivitātes, sargājot nārstojošās zivis, vai arī rudens lietavas un augstais ūdens līmenis, kas traucēja maluzvejniekiem. «Nārsta apstākļi acīmredzot bijuši labvēlīgi un rezultāti ir labi,» sacīja pētnieks.

Viņš teica, ka lašu un taimiņu mazuļu migrācija beigsies ap 10. jūniju, taču jau šobrīd varot secināt, ka pērnā gada nārsts bijis sekmīgs. «Pēc mana vērtējuma, lašu un taimiņu mazuļu daudzums, kas šogad migrē no Salacas uz Rīgas jūras līci, varētu būt tuvu upes maksimāli iespējamajai bioloģiskajai produktivitātei,» klāstīja Birzaks.

Migrējošo zivju pētījumi nenotiek Gaujā un Ventā, taču, visticamāk, arī šajās upēs mazuļu skaits ir pieaudzis. «Ja Salacā pavasarī migrē uz jūru vairāk, tad arī abās pārējās upēs ir vairāk zivju, kas pēc diviem gadiem atgriezīsies kā pieauguši laši.. Es tā tīri optimistiski skatos uz to,» viņš atzina.

Latvijā laši savvaļā sastopami Gaujā, Irbē, Salacā un Ventā, kā arī mazajās upēs, kas ietek Baltijas jūrā. Pēdējos 30 gados savvaļas lašu populācija Latvijā samazinājusies par divām trešdaļām, taču arī 2003. gada nārsta rezultāti bijuši labi un zivju mazuļu skaits pieaudzis vismaz trīs reizes.

Baltijas jūras zvejniecības komisijas 1997. gadā pieņemtais «Lašu darbības plāns» paredz, ka līdz 2010. gadam savvaļas lašu skaits upēs pakāpeniski jāpalielina, sasniedzot vismaz 50% no potenciālā.