Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Spāņi protestē pret sarunām ar ETA

Simtiem tūkstoši cilvēku sestdien izgāja Madrides ielās, lai protestētu pret valdības piedāvājumu sākt sarunas ar basku separātistu grupējumu ETA.

ETA uzbrukumu upuri un viņu tuvinieki vadīja protestētājus no visas Spānijas, nesot valsts karogus un plakātus ar uzrakstiem «Nekādu sarunu manā vārdā!» un «Slepkavas cietumā!». Gājiens bija sarīkots starp diviem laukumiem, kuros notika asiņainākie ETA sarīkotie bumbu sprādzieni — vienā sprādzienā 1993. gada jūnijā gāja bojā septiņi cilvēki, bet otrajā, kas notika 1986. gada jūlijā, dzīvību zaudēja 12 cilvēki.

Organizētāji teica, ka demonstrācijā piedalījies miljons cilvēku, taču, pēc oficiālajām aplēsēm, dalībnieku skaits bija no ceturtdaļmiljona līdz 850 tūkstošiem.

Gājiens tika sarīkots pēc tam, kad Spānijas parlaments pagājušajā mēnesī atļāva premjerministram Hosē Luisam Rodrigesam Sapatero sākt miera sarunas ar ETA, ja grupējums noliks ieročus.

Tajā pašā laikā tūkstošiem aizliegtās basku partijas «Batasuna» atbalstītāju sarīkoja demonstrāciju Bilbao pilsētā, lai atbalstītu partijas miera plānu.

«Batasuna» līderis Arnaldo Otegi saviem atbalstītājiem paziņoja, ka partija darīs visu iespējamo, lai nodrošinātu miera plānu, arī ETA sarunas ar valdību. «ETA ir apliecinājusi savu gatavību sākt sarunas ar Spānijas valdību,» teica Otegi un piebilda: «Par spīti šķēršļiem, process sāks virzīties uz priekšu.»

ETA, ko Eiropas Savienība un ASV klasificējušas kā teroristu grupējumu, kopš 1968. gada nogalinājusi vairāk nekā 800 cilvēku, izvēršot kampaņu par neatkarīgas basku valsts izveidi Spānijas ziemeļos un Francijas dienvidrietumos.

Demonstrācijā Madridē piedalījās arī opozīcijā esošās labējā centra Tautas partijas līderi, kas kategoriski iebilst pret sarunām ar ETA, un viņu vidū bija arī bijušais premjerministrs Hosē Marija Asnars, kas1995. gadā pārdzīvoja ETA atentāta mēģinājumu.

Daudzi demonstranti piekrita Tautas partijas viedoklim, ka policijas cīņa pret ETA Spānijā un Francijā pēdējos gados ir devusi rezultātus un Sapatero priekšlikums sākt sarunas ir nepamatots.

Valdības locekļi gājienā nepiedalījās, un valdība paziņoja, ka demonstrācija nemainīs tās nostāju.