Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Mājlopu bojāeja no knišļu kodumiem pierimusi

Mājlopu bojāeja no knišļu kodumiem, kā arī kukaiņu uzbrukumi dzīvniekiem ir pierimuši un nedēļas nogalē ir nobeigušās vairs tikai divas govis, aģentūrai LETA sacīja Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Vinets Veldre.

«Izmaiņu nav,» sacīja dienesta vadītājs, norādot, ka patlaban notiek kukaiņu sakosto dzīvnieku ārstēšana. Tāpat dienests ir gatavs rīkoties, ja knišļu uzbrukumi lopiem saistībā ar siltāka laika iestāšanos un vējā virziena maiņu aktivizētos un skartu arī Kurzemes saimniecības.

Pēc PVD ģenerāldirektora teiktā, jau ir saņemti daudzu zemnieku zvani, ka Kurzemē šogad knišļu ir vairāk nekā citus gadus.

Kā iepriekš norādīja Veldre, saistībā ar vēso laiku knišļu uzbrukumi lopiem un dzīvnieku bojā eja pēdējās dienās ir nedaudz pierimusi, taču ir bažas, ka kukaiņu uzbrukumi liellopiem varētu aktivizēties nākamnedēļ — trešdien un ceturtdien, skarot arī Kurzemes saimniecības. Knišļu uzbrukumi varētu sākties ar jaunu sparu, jo laiks kļūs siltāks un gaidāma vēja virziena maiņa.

Savukārt Latvijas Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis aģentūrai LETA iepriekš prognozēja, ka Kurzemei nedraud knišļu uzbrukumi. Viņš norādīja, ka vēsturiski knišļi sevišķi izplatīti Aiviekstes upes reģionā, jo Latgalē vasarās ir siltāks nekā citur Latvijā. Tie nemēdz pārceļot tālāk par desmit kilometriem no izcelšanās vietas.

Jau ziņots, ka knišļu uzbrukumi mājlopiem novēroti arī Lietuvā un Igaunijā. Igaunijas Lauksaimniecības ministrija ceturtdien brīdinājusi zemniekus par valsts dienvidaustrumos novērotajiem knišļu uzbrukumiem. Savukārt Lietuvā uzsākti steidzami pasākumi, lai novērstu mājlopu bojāeju.

Līdz piektdienas rītam no knišļu kodieniem sešos Latvijas austrumu rajonos — Krāslavas, Preiļu, Madonas, Jēkabpils, Daugavpils un Aizkraukles rajonā — bija nobeigušies 503 mājlopi. Starp līdz šim bojā gājušajiem dzīvniekiem ir 486 govis, 12 zirgi, četras aitas un cūka.

Knišļi šajos rajonos šogad izplatījušies saistībā ar vēlo pavasari un Latvijā pāris dienu iepriekš valdošo karsto laiku, turklāt to vairošanos veicina mitrums, kas Latgalē vērojams pēc spēcīgajām lietavām un plūdiem. Knišļi aktivizējas tieši dienas pievakarē.