Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lauku mediķus kritizē par nevēršanos pie augstāka līmeņa speciālistiem

Mazo lauku slimnīcu mediķi šaubu gadījumā nepietiekami konsultējas ar vairāk pieredzējušiem un augstāka līmeņa speciālistiem, tādējādi pacientiem nedodot iespēju saņemt kvalificētāku medicīnisko palīdzību, aģentūrai BNS atzina Katastrofu medicīnas centra (KMC) direktors Mārtiņš Šics.

Aptuveni trešā daļa cilvēku, kas pēc nonākšanas mazo lauku slimnīcu mediķu rokās pieprasa augstāka līmeņa speciālistu palīdzību kaut vai par samaksu, naudu pēcāk saņem atpakaļ, jo izrādījies, ka, pretēji slimnīciņas ārstu domām, cilvēkam augstāka līmeņa palīdzība patiešām bijusi vajadzīga.

«Slimnieku šaubu gadījumos diemžēl pieredze ir diezgan tāda... teiksim, ne tā labākā — ārsti tomēr pārvērtē savu spēju tikt ar visu galā, un ir tendence, ka daudzu mazu slimnīcu mediķiem reizēm šķiet, ka viņu spējas palīdzēt slimniekam beidzas ar tām, kas ir viņa slimnīcā, nevis kas ir medicīnā vispār,» klāstīja Šics.

Pacientam, nonākot lauku slimnīcā, ir tiesības pieprasīt augstāka līmeņa palīdzību no Rīgas. Tādā gadījumā par ārstēšanu viņam jāmaksā pēc cenrāža, klāstīja Šics. Taču, ja izsauktie speciālisti atklāj, ka cilvēkam patiešām ir bijusi nepieciešama augstāka līmeņa palīdzība, nekā to spēj nodrošināt vietējie mediķi, cilvēkam samaksāto naudu atdod atpakaļ, paskaidroja Šics.

«Viņam, pēc attiecīgās specialitātes vadlīnijām, bijusi nepieciešama šāda konsultācija, un ārstam pašam šāds konsultants ir jāizsauc,» viņš uzsvēra.

«Katram slimniekam ir tiesības šaubīties, vai ārsti tiks galā,» viņš atzina. Ja ārsts uzskata, ka viņam nekāda palīdzība nav vajadzīga, bet slimnieks pieprasa speciālistu no Rīgas, tad slimniekam tiek parādīts cenrādis, un, ja slimnieks ir ar mieru maksāt papildus, KMC atsūta savu speciālistu.

Slimnīcas lūdz KMC speciālistus palīgā ne tikai ārkārtējos vai ļoti sarežģītos gadījumos — bieži tiek lūgta palīdzība arī gadījumos, kad slimnīcai vienkārši trūkst kāda speciālista, stāstīja Šics. Slimnīcas izmanto KMC pakalpojumus un par tiem samaksā. Tomēr KMC nevēlētos, lai tā izvēršas par sistēmu, ka KMC jāaizstāj reģionos trūkstošie speciālisti.

«Tas ir balansa jautājums, un tas ir jautājums par personāla krīzi veselības aprūpē,» sacīja Šics, piebilstot: «Tomēr mēs, protams, esam par to, lai vienmēr ietu palīgā.»

Šics pieļauj iespēju, ka lauku slimnīcu mediķu nevēlēšanās vērsties pēc palīdzības pie KMC ir saistīta ar bailēm no Rīgas speciālistu augstprātības. «Var jau būt, ka šī tendence bija kādreiz senos laikos iestrādājusies — kad šie gudrie speciālisti aizbrauca kā tādi visziņi, nevis ar vēlmi palīdzēt,» viņš prātoja.

Tomēr patlaban situācija ir pavisam atšķirīga — vietējais un KMC speciālists strādā kopā, turklāt vietējam ārstam tā ir profesionālās izaugsmes iespēja — izdevība operēt sarežģītā gadījumā kopā ar augstas kvalifikācijas mācībspēku vai speciālistu no vadošas Latvijas klīnikas, uzsvēra Šics. Klīnikas speciālists ikdienā saskaras ar šādiem gadījumiem, taču vietējam mediķim tā var būt unikāla un vērtīga pieredze.

KMC pēdējā laikā samazina pacientu pārvešanu skaitu, tā vietā vairāk cenšoties sniegt palīdzību uz vietas, nepieciešamības gadījumā braucot apskatīt pacientu un konsultēt vietējo mediķi vairākas reizes.

Ik gadus KMC speciālisti izbrauc uz reģioniem un sniedz palīdzību aptuveni 2000 reižu. «Skaits ir ļoti liels,» komentēja Šics. Savukārt saņemto izsaukumu un telefonisko konsultāciju skaits ir apmēram 5000 gadā. Vidēji dienā KMC saņem 15–20, reizumis pat 30 zvanus no slimnīcām.

Vairāk nekā 500 gadījumos ik gadu KMC sniedz neatliekamo medicīnisko palīdzību, lai glābtu jaundzimušo un priekšlaicīgi dzimušo mazuļu dzīvību.

Pēc izsaukuma saņemšanas, kamēr KMC speciālists ir ceļā pie pacienta, izmantojot radio vai mobilo sakarus, viņš jau pa ceļam sniedz konsultācijas par pacienta dzīvības glābšanu. Tikmēr slimnīca gatavojas speciālista uzņemšanai, lai līdz ar viņa ierašanos nekavējoties varētu sākt operāciju.