Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ziedojumu ierobežojums — butaforija

Atceļot ziedojumu griestus, atklātos, kas stāv aiz partijām un par kā varu balsojam.

Tautas partija (TP), kas aizvadītajā nedēļā aktualizēja ideju par griestu atcelšanu fizisku personu ziedojumiem politiskajām partijām, nu teic, ka šāda iespēja nav apspriesta un šāds priekšlikums netiks virzīts. Eksperti norāda, ka ierobežojumam ir butaforiska nozīme un patiesībā tas ļauj noslēpt, kas patiesībā ir aiz politiskajām partijām.

TP Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Jānis Lagzdiņš norāda, ka debates par nepieciešamību atcelt ierobežojumu fiziskām personām partijām ziedot vairāk par 10 000 latu ir pirms laika un «šajā Saeimas sasaukumā deputātu izpratne nav tāda», lai attiecīgus grozījumus ierosinātu.

Lūgts precizēt, vai vainīga ir TP nespēja panākt koalīcijas partneru politisko atbalstu šim priekšlikumam, jo pret šo ideju iebildis «Jaunais laiks» (JL), Lagzdiņš no tālākiem komentāriem izvairās.

«Tautas partija kārtējo reizi ampelējas. Skaidrs, ka viņiem šāda ideja bija, kuluāros par to tika runāts,» par TP nostājas maiņu teic politologs Jānis Ikstens.

3. jūnijā aģentūrai LETA Lagzdiņš sūkstījās, ka šie, pēc JL ierosinājuma pieņemtie, ierobežojumi ir «butaforiski un tiem nav efektīva kontroles mehānisma». «Ir naivi cerēt, ka pensionāri un mazturīgie dosies uz bankām, lai katrs ziedotu politiskajām partijām dažus latus, kā, iespējams, cerēja šo ierobežojumu autori,» ironizēja politiķis. Tādēļ Lagzdiņš atzīst, ka nākotnē tomēr būs nepieciešama nopietna diskusija par partiju finansēšanas jautājumiem, jo esot lieki cerēt, ka sabiedrība atbalstīs pāreju uz politisko partiju finansēšanu no valsts budžeta.

«Šie ierobežojumi ir butaforiski. Ikvienas partijas menedžeris jums pie izslēgta diktofona pateiks, ka, lai partiju kasēs ieplūdinātu līdzekļus, tiek izmantota starpniecība. Tikai KNAB tas nav skaidrs, pareizāk sakot, ir skaidrs, bet tas neko nevar pierādīt,» partiju ziedojumu vākšanas realitāti raksturo politologs.

Arī sociologs Aigars Freimanis uzskata, ka ziedojumu ierobežojumam ir deklaratīvs raksturs un tas ļauj veikli slēpt, kas patiesībā finansē partijas un kā interesēs tās patiesībā darbojas.

«Atceļot ierobežojumus, kļūtu skaidri redzams, kas patiesībā stāv aiz politiskajām partijām,» uzskata sociologs Aigars Freimanis. Viņš gan bažījas, ka pat pēc ierobežojumu atcelšanas nebūs garantijas, ka visi lielie ziedotāji atklāti ziedos lielas summas un, iespējams, tiks turpināta tagad ierastā starpnieku izmantošana. «Neviens jau negrib izgaismoties un nonākt neērtā situācijā. Bet situācija būs neērta, jo, redzot, ka tiek ziedoti, piemēram, 50 000 latu, radīsies jautājums, kāds ir šā ziedojuma mērķis,» norāda Freimanis un piebilst, ka Latvijas sabiedrība, kura «uz politiku skatās kā uz diezgan cinisku nozari», diez vai ticēs, ka kāds ziedo milzu summas, lai palīdzētu nonākt pie varas politiskajam spēkam, kas sola, piemēram, ģimenēm labvēlīgu politiku.

Pēc Ikstena domām, jāatceļ ierobežojums fizisku personu ziedojuma apmēram, bet jāievieš tāds, lai ziedot drīkstētu tikai no beidzamo trīs gadu laikā gūtajiem ienākumiem. «Lai nebūtu tā, ka trīs gados nopelna 12 000 un 10 000 no tiem ziedo. Skaidrs, ka par 2000 latu neviens trīs gadus neizdzīvos,» shēmu, kā atklāt partiju patiesos finansētājus, raksturo politologs.


Fizisko personu ziedojumi Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem

Tautas partija
Laikā no 2002. gada 2. janvāra līdz 2005. gada 31. martam kopumā saziedoti 1 118 278,74 lati

«Jaunais laiks»
Laikā no 2002. gada 1. janvāra līdz 2005. gada 26. maijam kopumā saziedoti 845 238,73 lati

Zaļo un zemnieku savienība
Laikā no 2002. gada 6. augusta līdz 2005. gada 14. februārim kopumā saziedoti 495 433,82 lati

PCTVL
Laikā no 2002. gada 28. februāra līdz 2005. gada 19. maijam kopumā saziedoti 293 969,50 latu

Latvijas Pirmā partija
Laikā no 2002. gada 17. jūlija līdz 2005. gada 15. aprīlim kopumā saziedoti 887 188,78 lati

«Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK
Laikā no 2002. gada 3. aprīļa līdz 2005. gada 3. maijam kopumā saziedoti 550 135,78 lati

Tautas saskaņas partija
Laikā no 2002. gada 2. augusta līdz 2005. gada 15. martam kopumā saziedoti 129 106,27 lati

Latvijas Sociālistiskā partija
Laikā no 2002. gada 2. aprīļa līdz 2005. gada 23. februārim kopumā saziedoti 12 794 lati

Avots: KNAB