Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Tuberkulozes ārstēšanu apgrūtina ceļš līdz centram

Saslimstība ar tuberkulozi Latvijā ir viena no augstākajām pasaulē. Ārsti perifērijā atzīst, ka galvaspilsētas un lielo pilsētu iedzīvotājiem tuberkulozes apkarošanā ir priekšrocības, taču citiem ārstniecības pieejamība ir sarežģītāka.

Pērn novembrī, likvidējot specializēto slimnīcu Balvos un apvienojot pārējās valsts tuberkulozes slimnīcas Rīgā, Ogrē, Lielbērzē, Rēzeknē un Cēsīs, izveidoja Tuberkulozes un plaušu slimību valsts aģentūru. Tuberkulozi stacionārā ārstē arī pašvaldību slimnīcās Jēkabpilī, Jelgavā un Liepājā.

«Likvidēja visas mazās slimnīcas — bija Alūksnē, Gulbenē, tās slēdza jau senāk un izveidoja centru Balvos, sākumā bija 30 gultas, pēc tam 15. Arī to likvidēja. Tagad tuvākās ir Cēsis, kur varu nosūtīt tuberkulozes slimnieku. Uz Rīgu. Cilvēkam ir apgrūtinoši tik tālu braukt. Ja no slimnīcas brauc mašīna, tad aizved pa ceļam, bet ne vienmēr tā brauc tad, kad vajag,» problēmas ar tuberkulozi saslimušo ārstēšanā «Neatkarīgajai» klāstīja Alūksnes poliklīnikas ftiziatre Ināra Dukule.

Dažkārt visa diena paiet pie telefona, kamēr sazvana un atrod, kur slimnieku likt. «Piemēram, sazvanu Rīgu, saku, ka es tagad varu sūtīt cilvēku, man pretī — kur tad tagad, var tikai nedēļas beigās. Citā vietā atbild — vietu nav, zvaniet uz citu nodaļu. Zvanu uz citu nodaļu — arī vietu nav. Bet atbildīgos ārstus nevaru sazvanīt, jo viņi visu laiku strādā un nav uz vietas. Cenšos zvanīt no pulksten 8 līdz 9, kad uz vietas ir vismaz vecākās māsas. Viņas citreiz var pateikt, vai ir brīvas vietas, bet citreiz saka, ka neko nezina, lai zvanu nodaļas vadītājam. Kad slimnīca bija Balvos, bija gaužām vienkārši — ja cilvēkam konstatēja tuberkulozi, tajā pašā dienā nogādāja slimnīcā. Tagad ir jāgaida,» skaidroja Dukule.

Tuberkulozes un plaušu slimību aģentūras direktors Jānis Leimans gan kategoriski noliedza ārstniecības nepieejamību. «Ar vietām problēmu nav — dienu un nakti var uzņemt cilvēkus. Es vienmēr esmu teicis — ja ir kādas problēmas, lai zvana man. Vietas pietiek. Ziemā varbūt ir pilnāks, bet vasarā ir pavisam maz slimnieku,» viņš sacīja.

Leimans skaidroja, ka arvien vairāk tuberkulozes slimniekus ārstē ambulatori. «Tad, kad viņš [tuberkulozes slimnieks] vairs nav bacilārs, viņam nav obligāti jāguļ stacionārā. Pacients ierodas tuberkulozes kabinetā noteiktajās dienās un saņem medikamentus, kamēr izārstējas,» stāstīja aģentūras vadītājs un piebilda, ka tuberkulozes kabineti ir visā Latvijā.

Viņš norādīja, ka aģentūras izveidi viņš atbalstīja. «Ja cīnāmies ar tuberkulozi, vajag koncentrēt spēkus. Tagad, piemēram, nauda ir vienuviet un to var labāk kontrolēt. Esmu apzinājis slimnīcu saimniecisko situāciju, var labi redzēt, ka administratīvie izdevumi mazinājušies par aptuveni 15 procentiem. Balvu pacientus var izārstēt te. Problēma ir tā, ka mums gadu gaitā veidojusies situācija — medicīna risina sociālās, nevis medicīniskās problēmas,» sacīja Leimans.

Saslimstības dramatiskā situācija ir uzlabojusies. «90. gadu vidū kļuvām par tuberkulozes karsto punktu. Darbs tika organizēts, lai ar to cīnītos, un saslimstība ir mazinājusies vairāk nekā divas reizes — vairs neesam karstais punkts,» atzina Leimans.

Saslimstība ar tuberkulozi šā gada četros mēnešos uz 100 000 iedzīvotāju bija 18,1% jeb 421 gadījums, no tiem 12,3% jeb 287 bijuši bacilāri. Pērn šajā laikā bijis par 45 gadījumiem vairāk. Arī mirstība ir mazinājusies. Pērn ar tuberkulozi nomiruši 184, 2003. gadā — 222, 2002. gadā — 414 slimnieku.

Vislielākā saslimstība reģistrēta Rēzeknē — 37,6 gadījumi uz 100 000 iedzīvotāju, Jēkabpilī — 36,8, bet Dobelē — 33 gadījumi. Viszemākā tā ir Ventspilī (2,3) un Kuldīgā (2,7).

Tuberkulozes un plaušu slimību aģentūras direktora vietniece medicīnas darbā Andra Cīrule atzina, ka Ventspilī visu laiku ir augsti rādītāji. «Laikam tāpēc, ka tur dzīves līmenis ir augsts,» viņa piebilda un atzina, ka tuberkulozei parasti ir sociālas slimības raksturs. Visbiežāk slimo bezdarbnieki, bezpajumtnieki, alkoholiķi, arī cietumnieki.