Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Šveice akceptē Šengenas robežlīgumu un viendzimuma laulības

Rezultāti, kādus devis svētdien notikušais dubultreferendums Šveicē, liecina, ka vairākums tā dalībnieku nobalsojuši par pievienošanos Eiropas Savienības Šengenas un Dublinas līgumiem un par viendzimuma laulību legalizēšanu.

Šveices plašsaziņas līdzekļu publicētie dati rāda, ka 54,6% elektorāta balsoja par Šengenas līgumu, kas regulē brīvu pārrobežu ceļošanu un likvidē gandrīz visus robežkontroles punktus blokā.

Dublinas līgums nosaka kopējas Eiropas Savienības (ES) patvēruma piešķiršanas procedūras un dos iespēju Šveicei piekļūt bloka datu bāzei, kas izveidota, lai liegtu patvēruma meklētājiem iespēju iesniegt pieteikumus vienlaikus vairākās ES valstīs.

Šo rezultātu svētdien atzinīgi novērtēja Luksemburga, kas patlaban rotācijas kārtībā ir ES prezidējošā valsts. Tās tieslietu ministrs Liks Frīdens teica: «Šengena iestājas par lielāku drošību un labāk cīnās pret starptautisko organizēto noziedzību.» Pēc viņa teiktā, referenduma rezultāti ievada labākas dienas Šveicei un Eiropai un liecina par sakaru nostiprināšanos starp tām.

Otrajā referendumā 58% vēlētāju piekrita legalizēt viendzimuma attiecības, piešķirot homoseksuāliem pāriem tādas pašas tiesības nodokļu un apdrošināšanas jomā kā laulātajiem. Tomēr tiem nav atļauts adoptēt bērnus un izmantot neauglības ārstēšanas pakalpojumus.

Balsošana noritēja raiti, un līdz dienas vidum vēlētāju aktivitāte bija sasniegusi 60%.

Priekšlikumu rīkot referendumu par Šengenas un Dublinas līgumiem iesniedza Šveices Tautas partija, kas vienīgā vērsās pret abiem līgumiem, un referenduma rezultāts liecina, cik cieši Šveice ir gatava sadarboties ar ES.