Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zāģlapsenes izraisa trauksmi Ventspils mežos

Meža kaitēkļa — zāģlapsenes — straujās izplatības dēļ Ventspils virsmežniecības Tērandes mežniecībā izsludināta ārkārtas situācija. Par to aģentūru LETA informēja Valsts meža dienesta (VMD) Meža aizsardzības sektora vadītāja Aiva Jansone.

Tērandes mežniecībā konstatēta zāģlapseņu masveida savairošanās aptuveni 1000 hektāru platībā priežu mežā. Jau tuvākajā laikā plānots apmiglot šo teritoriju.

VMD speciālisti masveida zāģlapseņu savairošanos konstatējuši arī Valkas rajona Saules mežniecībā, kur kukaiņi apmetušies apmēram 2000 hektāros priežu meža. Šo teritoriju miglot pagaidām netiek plānots.

Zāģlapsenes noēd koku skujas, un koks pēc tam nokalst. Jansone skaidroja, ka šo kukaiņu savairošanās ir cikliska un notiek ik pēc pāris gadiem.

Kā aģentūru LETA informēja AS «Latvijas valsts meži» Komunikācijas daļas vadītājs Tomass Kotovičs, patlaban vēl nav saņemta miglošanas atļauja no Valsts augu aizsardzības dienesta un, kamēr notiek darbs pie vajadzīgo dokumentu saskaņošanas, nav zināms, kad mežu miglošana varētu notikt. Ja tiks saņemta miglošanas atļauja, tiks īrēta speciāla lidmašīna, kuras izmaksas ir no 70 līdz 100 latiem stundā.

Latvijas valsts mežzinātnes institūta «Silava» speciālisti patlaban veic arī egļu astoņzobu mizgraužu vabolīšu populācijas stāvokļa monitoringu jeb pārraudzību, lai laikus varētu konstatēt kukaiņu masveida savairošanos un tos izķertu.

LETA jau informēja, ka kaitēkļu un slimību dēļ pērn bojātas un augtspēju zaudējušas mežaudzes 13 614 hektāru apjomā, un tas ir par 688 hektāriem vairāk nekā 2003. gadā.

Valsts mežā mežaudzes bojātas 5886 hektāru apjomā, bet privātajā mežā — 7728 hektāru apjomā.