Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ar skatu uz Vāgneru

8. jūnijā ar Gustava Mālera 8. simfonijas atskaņojumu sākas astotais Rīgas operas festivāls.

Rīgas operas festivāls (ROF) Baltijas jūras reģionā kļuvis par nopietnu tradīciju, kura nonākusi arī ārzemju profesionālo kritiķu un žurnālistu redzeslokā.

Šogad festivāla viesu vidū būs prestižu opermūzikas izdevumu («Operwelt», «Operglass», «Opera Magazine», «Opera» u. c.) pārstāvji no Eiropas valstīm un Krievijas. ROF var salīdzināt, piemēram, ar Bavārijas opermūzikas festivālu, kur šis notikums ir sezonā paveiktā kopsavilkums, atskaite par padarīto sev pašiem, kolēģiem un klausītājiem.

Lielākā daļa festivāla publikas ir ārzemju viesi. Bez jau pieminētajiem opermūzikas profesionāļiem Rīgas operas festivāls ieguvis stabilu vērtību kultūrtūrisma pasaulē. Katru gadu ar tūrisma aģentūras «Via Hansa Tours» un citu tūroperatoru palīdzību festivālu apmeklē opermūzikas cienītāji no Vācijas, Anglijas, Zviedrijas un citām valstīm.

2004./2005. gada sezonas sasniegumus LNO uzskaitīt nav grūti. Visi jauniestudējumi bijuši ļoti spilgti notikumi. Visizpārdotākais un pieprasītākais ir baleta jauniestudējums «Gaišais strauts», savukārt Pētera Čaikovska opera «Pīķa dāma» kā viens no veiksmīgākajiem iestudējumiem 2005. gada otrajā pusē uzaicināts piedalīties Latvijas kultūras projektā Francijā «Pārsteidzošā Latvija».

Šogad iestudēta arī viena latviešu opera un viena baroka opera. Bez izrādēm viens no svarīgākajiem sezonas notikumiem bija 120 operu direktoru konference Rīgā, kurai pateicoties izveidojušies jauni starptautiski kontakti vadošo operteātru līmenī Spānijā («Teatro Real» Madridē un «Ateneo» Barselonā), kā arī Vācijā (Berlīnes operas festivāls un Hannoveres opera).

Šā gada ROF programma vainagos sezonā paveikto. Programma ir ļoti daudzveidīga un saistoša gan baroka, gan romantiskās, gan modernās mūzikas cienītājiem. Baroka krāsas postmodernā gaisotnē izspēlēs G. F. Hendeļa operā «Akīds un Galateja», romantiskās operas cienītāji varēs baudīt tādas klasiskas vērtības kā Dž. Verdi «Aīdu» un Dž. Pučīni «Tosku», savukārt mūzikas gardēžiem būs iespēja vēlreiz redzēt Leoša Janāčeka «Jenūfu» vai vēl modernāk risināto Ilonas Breģes kameroperas «Dzīvais ūdens» iestudējumu.

Šogad ROF notiek astoto reizi, taču, lūkojoties desmitgades virzienā, Latvijas Nacionālajā operā (LNO) tiek plānots vērienīgs projekts — Vāgnera tetraloģija «Nībelungu gredzens», līdz 2009. gadam iestudējot pa vienai operai gadā. Iestudēt tik īsā laikā «Reinas zeltu», «Valkīru», «Zigfrīdu» un «Dievu mijkrēsli» ir ļoti grūts uzdevums, tāpēc šajā projektā LNO sadarbosies ar Lietuvas un Ziemeļvalstu operām.

Plānots, ka 2009. gadā Rīgā varētu notikt Vāgnera biedrības kongress, līdz ar to «Nībelungu gredzenu» pilnā variantā noskatītos milzīgs skaits komponista mūzikas cienītāju.

 

Rīgas operas festivāls

8. jūnijā pulksten 19 — G. Mālera 8. simfonija

9. jūnijā pulksten 19 — L. Janāčeka «Jenūfa»

10. jūnijā pulksten 19 — Dž. Verdi «Aīda»

11. jūnijā pulksten 19 — G. F. Hendeļa «Akīds un Galateja»

12. jūnijā pulksten 19 — P. Čaikovska «Pīķa dāma»