Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts labklājība nemazinot narkotiku izplatību

Uzlabojoties valsts ekonomiskajai situācijai, nevar cerēt, ka mazināsies narkotiku izplatība. Tā pirmdien Ziemeļu Ministru padomes (ZMP) Narkotiku apkarošanas programmas pieredzes apmaiņas seminārā sacīja Sabiedrības veselības institūta eksperts no Zviedrijas Svens Brembergs.

Viņaprāt, nevar cerēt, ka, valstij kļūstot bagātākai, samazināsies narkotiku izplatība. No valsts labklājības nav atkarīgs narkotiku lietotāju daudzums. Brembergs piebilda, ka viens no būtiskākajiem narkotiku lietotāju rādītājiem ir bērnu nabadzības līmenis.

Visvairāk narkotikas cilvēki lieto līdz 20 gadu vecumam — tad tiek patērēts visvairāk alkohola un marihuānas. Kļūstot vecākiem, cilvēki sāk mazāk lietot alkoholu un marihuānu, taču 25 gadu vecumā jau visvairāk tiek smēķēts un lietots kokaīns. Zviedru eksperts norādīja, ka narkotikām visbiežāk pievēršas pusaudži. Tieši 15–16 gadu veci jaunieši visbiežāk ir narkotiku lietotāji.

Brembergs skaidroja, ka skolas neapmeklēšana arī var novest pie narkotiku lietošanas, tāpēc esot jāpievērš uzmanība, vai jaunieši apmeklē mācību iestādes.

Savukārt ZMP padomniece Gudruna Ālīna semināra dalībniekiem norādīja, ka, pēc 2002. gada datiem, Latvijā no 100 000 iedzīvotāju 411 ir narkomāni. Tas gan ir gandrīz uz pusi mazāk nekā kaimiņos esošajā Igaunijā, tomēr gandrīz uz pusi vairāk nekā Zviedrijā.

Vislielākais reģistrēto narkomānu skaits Baltijas jūras reģionā ir Sanktpēterburgā, kur no 100 000 iedzīvotāju 1000 ir narkotiku lietotāji.

Pirmdien Rīgā notiek ZMP Narkotiku apkarošanas programmas pieredzes apmaiņas seminārs, kura mērķis ir informēt par Narkotiku apkarošanas programmas pirmā darba gada Latvijā rezultātiem. Seminārs sniegs arī iespēju apmainīties ar pieredzi un stiprināt sadarbību starp valsts un pašvaldību institūcijām un nevalstiskajām organizācijām, kas darbojas narkotisko vielu profilakses jomā.