Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Aktieri prasa lielākas algas un valdības attieksmes maiņu

Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) 7. kongresā, kas pirmdien notika Jaunajā Rīgas teātrī, izskanēja prasība mainīt valdības nicīgo attieksmi pret teātra mākslu un ar Ministru kabineta noteikumiem noteikt, ka aktiera minimālā alga profesionālajā teātrī ir vienāda ar četrām minimālajām algām — patlaban tie būtu 320 lati.

Kongresa ievadā emocionālu uzrunu teica kultūras ministre Helēna Demakova (TP), kura apgalvoja, ka «Latvijā katra kultūras nozare attīstās pa sinusoīdu» un ka teātra māksla esot tuvu savam augstākajam punktam, jo «cilvēki atkal mīl teātri, zāles ir pilnas un kritiķi kļūst aizvien labvēlīgāki».

Pēc ministres vārdiem, aktieru algu paaugstināšana «gaida savu rindu Finanšu ministrijā», jo sev lielākas algas pieprasa arī mediķi, skolotāji, bibliotekāri, muzeju un arhīvu darbinieki. Demakova mudināja LTDS kongresu pieņemt rezolūciju ar prasību paaugstināt algas.

Demakova atzina, ka viņu satrauc stāvoklis teātros, kas darbojas ārpus Rīgas, sevišķi Valmieras teātrī.

Lai teātra izrādes varētu biežāk rādīt televīzijā, ministre rosināšot šim mērķim izveidot Valsts kultūrkapitāla fonda speciālu mērķprogrammu. Īpašu atbalstu latviešu oriģināldramaturģijas iestudējumiem ministre nesolīja, atgādinot, ka «nevar piespiest mīlēt ne Raini, ne oriģināldramaturģiju».

Demakovas runa radīja apjukumu kongresā, jo tajā paustās domas radikāli atšķīrās no Kultūras ministrijas rakstiskās atbildes, kuru LTDS bija saņēmusi maija beigās un kuru arī bija parakstījusi ministre. Vēstulē visai augstprātīgi ticis norādīts, ka aktieri nav nekāds izņēmums, jo zemas algas ir visās kultūras nozarēs.

LTDS valdes priekšsēdētājas Lolita Kalna-Cauka savā pārskatā pauda pretēju viedokli — pēc viņas vārdiem, jebkurš kultūras darbinieks nevar būt aktieris, jo tā ir «izredzēto profesija». Latvijā ir astoņi profesionāli valsts un pašvaldības teātri, kuros kopumā strādā 172 aktieri. Lai paaugstinātu viņiem algas līdz LTDS prasītajam līmenim, no valsts budžeta ir nepieciešams papildu finansējums 139 974 latu apmērā.

Latvijas Profesionālo aktieru apvienības vadītājs, Valmieras Drāmas teātra aktieris Januss Johansons atgādināja, ka iepriekšējā kultūras ministre Ingūna Rībena (JL) panāca papildu finansējuma piešķiršanu 601 000 latu apmērā, bet vēlāk no šīs summas 324 000 latu tika atvēlēti simfonisko orķestru mūziķu algu paaugstināšanai, kā arī netika pieņemti MK noteikumi, kuros būtu fiksēts minimālais profesionāla aktiera algas apjoms. Rezultātā daži aktieri JRT un citos teātros saņem apmēram 1000 latu mēnesī, bet lielākā daļa nespēj teātrī nopelnīt līdzekļus savai eksistencei un strādā vēl kādā citā darbā vai, līdzīgi kā Ivars Stoņins, maina nodarbošanos un emigrē.

Kongresa delegāti arī atzīmēja, ka viņus satrauc teātru juridiskā statusa maiņa, kas teātra direktoram ne tikai atvieglina finanšu jautājumu risināšanu, bet arī dod iespēju «viegli tikt vaļā no nevēlamiem aktieriem».

Teātra «Kabata» direktors Indulis Smiltēns aicināja Kultūras ministriju «ņemt savā aprūpē» arī neatkarīgos teātrus, kuri līdz šim nesaņemot nekādu valsts atbalstu, kā arī padomāt par nodokļu atlaidēm teātriem, jo, piemēram, Nacionālajai operai nākas nodokļos atmaksāt atpakaļ valstij lielāko daļu piešķirtās dotācijas.

Kongresa dalībnieki apstiprināja izmaiņas LTDS statūtos sakarā ar grozījumiem likumā par biedrībām un nodibinājumiem. Turpmāk LTDS lēmējinstitūcija kongresu starplaikā būs pārstāvju sapulce 40 cilvēku sastāvā, kura pēc dažādu profesionālo grupu pārstāvniecības normām tika ievēlēta kongresā. Pārstāvju sapulce no sava vidus ievēlēs deviņus valdes locekļus, kuru pilnvaru termiņš ir trīs gadi.

Par LTDS biedru var kļūt valsts un pašvaldību teātros strādājošie radošie darbinieki, kuriem ir trīs gadu stāžs profesijā, ja ir profesionālā izglītība, vai piecu gadu stāžs profesijā, ja nav profesionālās izglītības.

Par Teātra darbinieku savienības biedriem var kļūt arī teātru literāro daļu vadītāji, muzikālo daļu vadītāji, teātra zinātnieki, kritiķi un ar teātra mākslu saistīto mācību priekšmetu pasniedzēji, scenogrāfi, kostīmu, grima mākslinieki, deju, kustību, mūzikas konsultanti, dramaturgi, komponisti, kā arī teātru direktori, direktoru vietnieki, zinātniskie darbinieki teātra ekonomikas, socioloģijas un teātra darba organizācijas jomās un citu teātra profesiju pārstāvji.

LTDS tiek uzņemti arī neatkarīgo teātru režisori un mākslinieki, televīzijas un radio literāri dramatisko un teātra raidījumu režisori, kā arī brīvmākslinieki.

Patlaban LTDS rindās ir 1077 biedri, no kuriem gan 301 nav samaksājis biedra naudu par 2004. gadu, bet 211 — arī par 2003. gadu.