Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Smadzenes nespēj pretoties mīlestībai

Mīlestību nereti dēvē par īpašu saprāta stāvok­li — kad cilvēks var veikt nepārdomātas un sev netipiskas darbības. Gan jau ikviens spēs atcerē­ties vismaz dažas muļķības, kas pastrādātas ro­mantisko jūtu iespaidā.

Interesanti, ka uzvedības jokainums labi redzams visiem apkārtējiem, izņemot pašu «vai­ninieku». Tagad šai parādībai atrasts racionāls skaidrojums. Ar smadzeņu skenēšanu zināt­niekiem izdevies noskaidrot, kādi procesi notiek mīlestības pārņemtā «Homo sapiens» gal­vas smadzenēs.

Pētījums liecina, ka pietiek mīlētājam pamanīt savas kais­les objektu (vai pat tikai šā objekta fotogrāfiju), un smadze­nēs tūlīt sāk risināties satrieco­ši procesi. Mīlētājam sāk citādi ritēt asinis, aktīvāk apskalojot konkrētus smadzeņu apgabalus, ko mēdz arī dēvēt par «iemīlēša­nās zonu».

Tieši tur visaktīvāk izstrādājas viela dopamīns, kas liek cilvēkiem kaut ko ļoti vēlēties vai gaidīt atalgojumu par kaut ko. Agrāk dopamīns tika pētīts azartspēļu cienītāju kontekstā, un tad zinātnieki pamanīja, ka laimests izraisa strauju šīs vielas izstrādāšanos.

Iemīlēšanas gadījuma savukārt dopamīna strauja izstrādāšanās liek cilvēkiem izjust kaisli, iekāri un tamlīdzīgas emocijas, kas brīžiem iziet ārpus saprāta kon­troles. Savā tieksmē panākt iece­rēto šāds mīlas pārņemts cilvēks ir gatavs uz visu. Interesanti, ka «iemīlēšanās zona» cilvēka sma­dzenēs izvietota turpat, kur atro­das galvenie centri, kas regulē vajadzību pēc barības un ūdens, tāpēc mīlestība ir pieskaitāma pie mūsu galvenajām dabiskajām vajadzībām.

Atšķirtības vai attiecību pār­traukšanas gadījumā arī smadze­nes reaģē ārkārtīgi aktīvi — dopamīns rada vēlmi būt kopā ar mīļoto, un viņa (mīļotā) prombūt­ne rada traģisku disonansi starp vēlmēm un iespējamo.

Kāda mei­tene, kura piekrita piedalīties pētījumā un kuru bija pametis draugs, savas sajūtas aprakstīja kā līdzīgas narkotiku absti­nencei, un zinātnieki apstiprinā­ja: patiešām, attiecību sabrukša­nas brīdī smadzenēs notiekošie procesi ļoti līdzinās narkomāna vēlmei pēc kārtējās devas.