Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Veldre atsakās atcelt dzīvu zivju tirdzniecības aizliegumu

Arī pēc tikšanās ar zemkopības ministru Mārtiņu Rozi (ZZS) Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Vinets Veldre nav mainījis savu nostāju un neatcels PVD rīkojumu, kas paredz no 1. jūlija aizliegt dzīvu zivju, molusku un akvakultūras dzīvnieku tirdzniecības pārtikas veikalos.

Kā aģentūru LETA informēja Zemkopības ministrijas (ZM) Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece, PVD vadītājs nav mainījis savu viedokli, ka aizliegums nav jāatceļ un ministrijai jāveido speciāli noteikumi. Tas ZM šķiet pārspīlēti.

Līdz ar to ZM ir nolēmusi ierosināt disciplinārlietu, lai pēc tās izskatīšanas būtu iespējams šo rīkojumu atcelt. Veldrem ZM būs jāsniedz visa informācija un materiāli saistībā ar šā lēmuma pieņemšanu.

Šī jautājuma apspriešanai 8. jūnijā ZM notiks speciālistu un ieinteresēto pušu sanāksme, kurā diskutēs par specifisku noteikumu nepieciešamību.

Roze izsauca Veldri sniegt paskaidrojumus, kāpēc nav izpildīts ministra aicinājums atcelt PVD rīkojumu, kas paredz no 1. jūlija aizliegt dzīvu zivju, molusku un akvakultūras dzīvnieku tirdzniecības pārtikas veikalos.

Roze iepriekš aicināja PVD vadītāju atcelt rīkojumu par dzīvu zivju tirdzniecības aizliegumu pārtikas veikalos. Aicinājums atcelt rīkojumu nosūtīts, pamatojoties uz ZM Juridiskā departamenta atzinumu, kurā norādīts, ka rīkojums nav pamatots.

Kā iepriekš sarunā ar aģentūru LETA sacīja Veldre, rīkojums tiks atcelts pēc tam, kad ZM būs izstrādājusi un uz valdību virzīs prasības dzīvu zivju turēšanai pārtikas veikalos. «Pagaidām neatcelšu un gaidīšu, kad būs normatīvi,» sacīja PVD ģenerāldirektors.

PVD vadītājs rīkojumu par dzīvu zivju, molusku un akvakultūras dzīvnieku tirdzniecības aizliegšanu pārtikas tirdzniecības vietās no 1. jūlija izdeva, ņemot vērā ne tikai PVD inspektoru pārbaudēs pārtikas veikalos konstatētos pārkāpumus ūdens dzīvnieku labturībā un kaušanā, bet arī neskaitāmas iedzīvotāju sūdzības par ūdens dzīvnieku mocīšanu pārtikas tirdzniecības vietās.

Aizliegums noteikts tādēļ, ka Latvijas normatīvajos aktos nav izvirzītas dzīvu zivju turēšanas prasības tirdzniecības vietās. PVD inspektori dažādās pārbaudēs konstatējuši, ka akvāriji pārtikas tirdzniecības vietās ir pārblīvēti, zivis slāpst un turpat akvārijā iet bojā.

Zivju audzētāji iepriekš aģentūrai LETA atzina, ka zivju turēšanas apstākļi pārtikas veikalos ir nepieņemami, vienlaikus norādot, ka aizliegums dzīvu zivju tirdzniecībai pārtikas veikalos ir vieglākais problēmas risinājums, taču tas var izputināt daudzas zivju audzētavas, kas savas zivis realizē tieši veikalos.

Lai to nepieļautu, deviņas lielākās Latvijas zivju audzētavas vērsās pie zemkopības ministra, PVD ģenerāldirektora un Valsts zivsaimniecības pārvaldes priekšnieka Normunda Riekstiņa ar lūgumu atcelt aizliegumu, tā vietā izstrādājot un ieviešot dzīvu zivju turēšanas prasības. Savukārt, ja aizliegums tomēr tiks ieviests, tam, pēc zivju audzētāju domām, ir nepieciešams vismaz gadu ilgs pārejas periods, lai uzņēmumi varētu piemēroties jaunajām prasībām.