Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zinātnieki brīdina par mencu un zušu izmiršanas draudiem Baltijas jūrā

Eiropas zvejniekiem jāsamazina un dažviet vispār jāpārtrauc mencu nozveja, lai šai zivju sugai nodrošinātu izdzīvošanas iespēju, pirmdien brīdināja zinātnieki. Īpašas bažas izraisa pārmērīgā mencu nozveja Baltijas jūrā.

Pirmo reizi arī tiek aicināts Eiropas Savienībā (ES) aizliegt zušu nozveju, jo to skaits ir krities līdz zemākajam līmenim kopš 1980. gada un būs vajadzīgi vismaz 20 gadi, lai zušu skaits palielinātos.

«Siļķu krājumi pašlaik ir apmierinoši, mencu daudzums dažviet nav tik optimistisks,» teikts Starptautiskās Jūras izpētes padomes (ICES) ziņojumā. «Baltijas mencu krājumi tagad ir ļoti zemā līmenī, un nozveja ir pārmērīgi liela,» norāda padome. Vissliktākais stāvoklis ir Kategatā — ūdeņos starp Dāniju, Zviedriju un Norvēģiju, kur ICES aicina 2006. gadā pilnībā aizliegt mencu zvejošanu.

ICES zinātnieki, kuru padomus ņem vērā Eiropas Komisija (EK), nosakot ikgadējās nozvejas kvotas, vairākkārt brīdinājuši par vairāku zivju sugu — mencu, heku un paltusu — krājumu samazināšanos tādā apmērā, ka dažviet vienīgais risinājums ir zvejas aizliegums.

EK parasti noraida tik radikālus ieteikumus, baidoties kaitēt kopienām, kas atkarīgas no zvejošanas. Taču ICES šogad pirmo reizi brīdina par zušu izmiršanas draudiem — gan zušu kāpuriem, kas piedzimst jūrā un pārvietojas uz upes grīvām, gan vecākiem dzeltenajiem un brūnajiem zušiem.

«Mēs iesakām [zušu nozveju] samazināt pēc iespējas tuvāk nullei, līdz tiks izstrādāts starptautisks zušu krājumu atjaunošanas plāns,» norādīja ICES ģenerālsekretārs Deivids Grifits. «Bet šai problēmai nav ātra risinājuma, zušu dzīves cikla ilguma dēļ situācijas uzlabošanās ir gaidāma, ātrākais, pēc pieciem, divdesmit gadiem,» viņš sacīja.

ES lauksaimniecības ministri par 2006. gada nozvejas kvotām spriedīs decembrī.