Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Latvijai šogad pieaugs iemaksas ES budžetā

Latvijai Eiropas Savienības (ES) budžetā šogad papildus būs jāmaksā 10 miljoni eiro (vairāk nekā 7 miljoni latu), pirmdien ziņo Latvijas Televīzijas ziņu raidījums «Panorāma».

Eiropas Komisija (EK) šādu lēmumu pamato ar to, ka Latvijā ir būtiski audzis dzīves līmenis. Latvija papildu finanšu līdzekļus meklēs, veicot grozījumus budžetā. Kā norādījis finanšu ministrs Oskars Spurdziņš (TP), šāds lēmums Latvijai tomēr esot labāks, nekā iepriekš varējis prognozēt.

Kopumā Eiropas Komisija tomēr gatavojas samazināt Eiropas Savienības dalībvalstu iemaksas ES budžetā — iemaksas tiks samazinātas 20 no 25 dalībvalstīm, taču ne Latvijai.

Dalībvalstu iemaksas ES 2005. gada budžetā tiks samazinātas vēl par 526 miljoniem eiro (apmēram 378 miljoniem latu), aģentūru LETA informēja EK pārstāvniecība Latvijā. Šogad tā ir otrā reize, kad Eiropas Komisija koriģē dalībvalstu iemaksas, tās nosakot zemākas. Grozījumu galvenie iemesli ir jaunākie ekonomikas dati un pārpalikums Garantiju fondā ārējai darbībai.

Jaunajā grozītajā budžetā EK ierosina būtiskas izmaiņas Lielbritānijas un Vācijas maksājumos. Maijā EK ierosināja samazināt dalībvalstu iemaksas par 2,737 miljardiem eiro (apmēram 1,97 miljardiem latu), pamatojoties uz 2004. gada budžeta pārpalikumu. Līdz ar šodienas ierosinājumu iemaksas tiks samazinātas lielākajai daļai dalībvalstu.

Latvijas iemaksas ES budžetā veido aptuveni 1% no nacionālā bruto ienākuma. Ārlietu ministrija patlaban iepazīstas ar EK priekšlikumiem budžeta maksājumu izmaiņām.

Lai aprēķinātu, cik katrai dalībvalstij ik gadus jāiemaksā ES budžetā, tiek izmantoti dati par izaugsmi, inflāciju, tirdzniecību un valūtas kursiem. Jaunākie dati liecina, ka iemaksas tiks samazinātas 20 no 25 dalībvalstīm. Samazinājuma iemesli dažādās dalībvalstīs atšķiras.

Vācijai zemās iemaksas nosaka lēnā ekonomikas izaugsme. Beļģija un Spānija ir palielinājušas savu prognozēto atsevišķu nodokļu ieņēmumu bāzi un ir palielinājušies neto muitas nodokļi, tādējādi lielākas kļuvušas arī iemaksas.

Polijā, Čehijā un Lielbritānijā valūtas maiņas kursa svārstības ir būtiski ietekmējušas prognozētās iemaksas budžetā — Polijai un Čehijai uz augšu, bet Lielbritānijā uz leju. Tomēr šie ar maiņas kursu saistītie ieguvumi un zaudējumi tieši neietekmē valstu iemaksas budžetā, jo maksājumi budžetā tiek veikti attiecīgās valsts valūtā.

Šā gada budžetā tiks iekļauts pārpalikums no Garantiju fonda ārējai darbībai — 526 miljoniem eiro. No šīs summas 339 miljoni eiro (apmēram 244 miljoniem latu) ir neizmaksātās summas, kuras jaunās dalībvalstis ir atmaksājušas pēc to pievienošanās Eiropas Savienībai 2004. gadā, izbeidzoties to «ārējam» statusam.