Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lielbritānijā gaida slepkavībā apsūdzētā Dembovska izdošanu

Pēc tam kad Preiļu rajona tiesa nolēma apcietināt Viktoru Dembovski, ko tur aizdomās par meitenes izvarošanu un nogalināšanu Londonā, Lielbritānija gaida viņa izdošanu, lai varētu sākt tiesas prāvu.

Tiesas procesu atspoguļoja ne tikai laikraksti «The Sun» un «Daily Mail», par kuriem jau rakstīja «Neatkarīgā», bet arī «The Guardian», «PA News», «The Independent», raidsabiedrība BBC un citi. Medijos paustas cerības, ka apsūdzētais tiks ātri izdots Lielbritānijai. Britu žurnālisti uzsver, ka tam vajadzētu notikt ātri, jo Latvija kopš pērnā gada maija ir Eiropas Savienības dalībvalsts.

Laikraksti pauž arī nogalinātās meitenes Džesmas Raitatas vecāku gandarījumu par sekmīgo lietas virzību. «Viņas vecākiem ir grūti būt priecīgiem šādos apstākļos. Bet viņi ir pacilāti, ka kāds tik ātri ir arestēts. Policija dara labu darbu,» meitenes tantes teiktais citēts vairākos laikrakstos.

«Neatkarīgā» jau rakstīja, ka vairākkārt sodīto V. Dembovski par izvarošanu tiesāja jau 1990. gadā. Tiesa viņam piesprieda septiņus gadus cietumā, un toreiz policisti V. Dembovski raksturoja kā «ļoti bīstamu recidīvistu». Tomēr drīz vien viņu apžēloja, un jau 1991. gadā viņš atkal bija uz brīvām kājām.

Toreiz apžēlošana bija Augstākās padomes Prezidija kompetencē. Valsts prezidentes kancelejas Apžēlošanas dienesta vadītājas vietniece Elēna Lodačkina skaidroja, ka kritēriju, pēc kuriem nosaka, apžēlot noziedznieku vai ne, ir ļoti daudz. «Tie ir ļoti individuāli. Analizēti tiek visi iespējamie aspekti — gan veselības stāvoklis, gan uzvedība ieslodzījuma vietā, nodarījuma smaguma pakāpe, ģimenes stāvoklis, vai jau ko nodarījis, raksturojums un daudzi citi,» skaidroja E. Lodačkina.

Vai V. Dembovskis varētu pretendēt uz apžēlošanu, ja viņu atzīs par vainīgu arī šajā lietā, E. Lodačkina nevarēja prognozēt. «Šobrīd viņš tiek turēts aizdomās. Ja tiks izdots Lielbritānijai, tad viņu sodīs tur. Un tad, ja viņu izdos soda izciešanai Latvijā, ja būs tāds lūgums, tas tiks izskatīts. Bet tikai tad, kad būs spriedums un ja viņu izdos Latvijai, un sods būs jāizcieš šeit. Atkarībā no sprieduma viņš varēs šeit izciest pusi no soda, ja nodarījums atzīts kā smags, vai divas trešdaļas, ja — kā ļoti smags,» viņa skaidroja.

Jau vēstīts, ka pēc amnestijas 1997. gadā V. Dembovskis arī izvarojis divas meitenes. Latgales apgabaltiesa viņam piesprieda septiņu gadu cietumsodu. Notiesātais spriedumu pārsūdzēja, un sods tika samazināts līdz trim gadiem cietumā. Pierādījumu, kas apliecinātu viņa vainu pirmajā izvarošanā, neesot bijis pietiekami, savukārt otrajā meitene ir zinājusi, ka V. Dembovskis izvarojis viņas draudzeni, bet gājusi pie viņa lietot alkoholu.

E. Lodačkina atzina, ka departaments nav atbildīgs par to, ja pēc apžēlošanas cilvēks atkal stājas uz noziedzīgā ceļa. «Tas ir labas gribas žests. Cilvēkam tiek dota iespēja,» viņa sacīja.