Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzvaras pieminekli rotā <I>nesaprotami</I> karogi

NVS un antihitleriskās koalīcijas valstu karogi, kuri vairāk nekā pirms mēneša rotāja Uzvaras monumentu Pārdaugavā un starp kuriem nav Latvijas valsts simbola, plīvo joprojām. Nav skaidrs, vai tur atkal kāds svin svētkus, vai turpinās 9. maijā aizsāktā kara veterānu publiskā dzeršana.

Rīgas domes atbildīgās personas 16 ārvalstu karogu pastāvīgo klātbūtni Mārupītes krastos nebija pamanījušas, bet jubilejas pasākumu rīkotāji par tiem bija aizmirsuši.

Veterāni brīnās

Kara pensionāru apvienībā, kas bija atbildīga par koncertu 9. maijā, RB paskaidroja, ka karogi mastos palikuši uzvilkti jau kopš iepriekšējās dienas. Organizācijas pārstāvis Vladimirs Norvinds arī bija neizpratnē, kāpēc karogi joprojām plīvo. 8. maijā svinīgo pasākumu rīkoja Latvijas antihitleriskās koalīcijas cīnītāju asociācija, kuras vadītājam Gunāram Mincenbergam tāpat bija liels pārsteigums, ka karogi nav novākti. To pacelšana, kā izrādās, bijusi sabiedriskās organizācijas «Memoriāls» iniciatīva. G. Mincenbergs bija sašutis, ka karogu izlicēji nav laikus tos noņēmuši, jo viņa vadītā organizācija bija atbildīga par pasākumu un tagad var iekulties nepatikšanās. Tāpēc viņš solīja arī no savas puses «sadot pa seksti» tiem, kuri par šo nekārtību atbild.

Atceras kaujas Rietumu frontē

Tikmēr RB izdevās noskaidrot, ka organizācija «Memoriāls» karogus novākt nav aizmirsusi, bet tīšām turējusi ilgāk nekā mēnesi. Tās priekšsēdētājs Pēteris Jermaņenko paskaidroja, ka vakar vēl bijusi gadadiena kopš sabiedroto spēku kaujām Normandijā, bet tuvākajās dienās būs gadskārta cīņām Strasbūras apkārtnē. Šogad Latvijā pirmo reizi tiekot atzīmēti un godināti arī tie cīnītāji, kas karojuši Rietumu frontē. Piemineklis Pārdaugavā piesaistījis ārvalstu tūristu uzmanību, tāpēc organizācija nolēmusi turpināt cīnītāju godināšanu. Tomēr RB interese šo nodomu iztraucējusi. Sākumā P. Jermaņenko sacīja, ka karogi paliks vēl desmit dienas, taču pēc brīža precizēja, ka jau rīt tos novāks. Šādas izmaiņas «Memoriāla» plānos saistītas ar citu organizāciju pārmetumiem un Rīgas domes interesi.

Kurš atbild par kātiem?

Arī Rīgas pašvaldībā neviens īsti negribēja uzņemties atbildību par karogu ilgo plīvošanu. Rīgas izpilddirektora Ērika Škapara pārstāvis Dzintars Zaļūksnis sākotnēji apgalvoja, ka tas jādara aģentūrai «Rīgas dārzi un parki», kas atbildīga par Uzvaras parkā notiekošo. Taču aģentūras izpilddirektors Uldis Zommers RB sacīja, ka atbildot tikai par apstādījumiem, nevis par pašu pieminekli vai karogu kātiem.

«Pasākumu saskaņoja pilsētas izpilddirektors. Mums neviens neprasīja, lai mēs viņus (karogus — aut.) uzvilktu. Kāpēc lai mēs ņemtu nost?» retoriski vaicāja U. Zommers. Viņš nevarēja paskaidrot, kura amatpersona šajā gadījumā ir atbildīga par karogu noņemšanu, ja tos nenovāc paši rīkotāji.

Pēc RB intereses Ē. Škapars tomēr deva rīkojumu Zemgales priekšpilsētas vadītājam noskaidrot situāciju. Tomēr, kā paskaidroja, Dz. Zaļūksnis, «nekas traģisks nav noticis», tāpēc represijas pret karogu īpašniekiem vai pasākumu rīkotājiem nesekos.

Tā bija

9. maija atzīmēšana Uzvaras monumenta pakājē šogad vairāk nekā citreiz izcēlās ar masveida alkohola lietošanu, kas Rīgā sabiedriskā vietā uzskatāma par administratīvu pārkāpumu. Lai arī vairums dzērāju izspruka sveikā, policijas darbinieki noformēja 23 protokolus, no tiem 18 — par alkoholisko dzērienu lietošanu sabiedriskajās vietās un atrašanos sabiedriskajās vietās reibuma stāvoklī. Četri cilvēki tika ievietoti atskurbtuvē.

Fakti

Rīgas dome konceptuāli vienojusies ar Krievijas vēstniecību par sadarbību pieminekļa apsaimniekošanā. Vēstniecība izteikusi gatavību finansēt pieminekļa restaurāciju, ja pašvaldība iztīrītu tur esošo baseinu un parūpētos par atkritumu izvešanu. Taču pagaidām notikušas tikai mutiskas konsultācijas un nekādi dokumenti nav parakstīti.