Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Valsts akadēmiskā kora diriģents iesniedzis atlūgumu Demakovas dēļ

Septiņkārtējais «Lielās mūzikas balvas» laureāts Māris Sirmais iesniedzis atlūgumu un apturējis savu darbību Valsts akadēmiskajā korī (VAK) «Latvija», portālu «Apollo» informēja Daina Švābe, VAK «Latvija» sabiedrisko attiecību menedžere.

Valsts akadēmiskais koris «Latvija» atgriezies mājās ar panākumiem no Singapūras koncertturnejas.

Atgriezies Latvijā, vismazāk atalgotais muzikālais kolektīvs Latvijā — VAK «Latvija» — ir saņēmis informāciju, ka Latvijas Republikas kultūras ministre Helēna Demakova ir svītrojusi no Kultūras ministrijas kultūras jomā strādājošo atalgojuma paaugstināšanas saraksta VAK «Latvija». Šis saraksts tika gatavots iesniegšanai šā gada budžeta grozījumos. Kultūras ministrija savukārt noliedz šādas ziņas.

Šos labojumus ministre veikusi pretēji Saeimas Izglītības, Kultūras un zinātnes komisijas paustajam viedoklim, kas atbalstīja Valsts akadēmiskā kora «Latvija» algu paaugstināšanu, kā arī Tautas partijas kultūras komitejas viedoklim, kas skan šādi: «Pēc informācijas par kora «Latvija» mazo atalgojumu saņemšanas jautājumu savā sēdē izskatīja Tautas partijas kultūras komiteja. Izvērtējot situāciju, komiteja nolēma aicināt Kultūras ministriju un Saeimas deputātus paredzēt kora dziedātāju atalgojuma problēmu kā prioritāti, gatavojot 2005. gada budžeta grozījumu projektu.»

Nesaskatot iespēju turpināt augstvērtīgu mākslinieciskā kolektīva attīstību, pastāvot šādam finansējumam un šādiem Kultūras ministrijas lēmumiem, iesniegumu par atbrīvošanu no darba VAK «Latvija» iesniedzis kolektīva ilggadējais mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Māris Sirmais.

Kultūras ministrija kategoriski noliedz medijos izplatītās ziņas par to, ka valsts akadēmiskais koris Latvija būtu izsvītrots no Finanšu ministrijai iesniegtā pieprasījuma paaugstināt algas kultūras jomā strādājošajiem.

Ministre cer, ka šī dezinformācija nav radusies apzināti un koris nav maldināts tāpēc, lai uzkurinātu kaislības, kas pēdējā laikā tiek vērstas pret kultūras jomu kopumā, piemēram, gadījumā ar Jaunā Laika protestiem pret Nacionālās bibliotēkas celtniecību.

Ministrija informē, ka pieprasījums palielināt algas ir sagatavots un iesniegts Finanšu ministrijā, un Kultūras ministrija darīs visu, lai pārliecinātu Finanšu ministriju un valdību par nepieciešamību celt atalgojumu šim Latvijā un ārvalstīs pazīstamajam kolektīvam.

Vienlaikus ministrija pauž cerību, ka diriģenta Māra Sirmā lēmums ir mākslinieka izmisuma solis un ka šī izšķiršanās nav galīga, bet gan veids, kā pievērst sabiedrības un politiķu uzmanību atalgojuma bēdīgajam stāvoklim kultūras jomā. Atgādinām, ka 2004. gadā sabiedriskajā sektorā strādājošiem vidējā alga bija 243 lati, bet kultūras nozarē strādājošiem 177 lati. Piemēram, vidējā alga arhīvu sistēmā ir 140 lati, bet muzejos — 120 lati.

Pat gadījumā, ja Māris Sirmais tomēr izlems aiziet ko akadēmiskā kora Latvija, tad ministre izsaka cerību, ka pazīstamais diriģents tomēr turpinās darbu korī Kamēr, kuru nupat ir sācis atbalstīt uzņēmums Lattelekom.

Ministre rīt plkst. 10:00 tiksies ar Māri Sirmo.