Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kučinskis piedāvā apriņķus saukt par reģioniem

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrs Māris Kučinskis (TP) šodien Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēdē ierosināja apriņķus saukt par reģioniem, jo apriņķi ministram «asociējas ar aizsargiem».

Kā LETA jau ziņoja, Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) rosina Latvijā izveidot piecus apriņķus, kuru padomes nebūtu tieši vēlētas, — tie aptvertu Kurzemi, Vidzemi, Zemgali, Latgali un Rīgu, bet teritoriāli atbilstu nedaudz koriģētajiem pašreizējiem plānošanas reģioniem.

Savukārt Latvijas Lielo pilsētu asociācija uzstāj, ka ir jāveido astoņi apriņķi jeb reģioni — ap visām republikas pilsētām. Savukārt Kučinskis neatbalsta šo ierosinājumu, jo, viņaprāt, attīstību un sadarbību ar partneriem ārvalstīs var nodrošināt tikai liels un ekonomiski spēcīgs reģions.

Pēc RAPLM izstrādātās ieceres, reģiona padomes būtu netieši vēlētas. Atbilstoši Kučinska iecerei katra reģionā ietilpstošā pašvaldība atbilstoši iedzīvotāju skaitam ievēlēs no sava deputātu sastāva padomes locekļus, kuru pilnvaru termiņš būs četri gadi.

Savukārt reģiona valdē iecerēti 15 valdes locekļi, septiņus no kuriem izvirzītu reģiona padome, bet vēl septiņus — Ministru kabinets no reģionālajām valsts pārvaldes iestādēm. Reģiona valdes darbu vadītu priekšsēdis, kura kandidatūru izvirza reģiona padome un saskaņo Ministru kabinets. Šī amatpersona varētu arī nebūt apriņķa padomes loceklis.

RAPLM uzskata, ka vismaz pārejas posmā rajoni būtu jāsaglabā apriņķos kā teritoriālas vienības.

Pagaidām nav īsti skaidrs, kādas funkcijas pārņems apriņķu padomes, valdes un administrācijas. RAPLM uzskata, ka apriņķiem jānodod no plānošanas reģioniem un rajonu pašvaldībām pārņemtā kompetence, tām būtu jāveic valsts pārvaldes teritoriālo institūciju darba koordinācija, valsts deleģēto funkciju un uzdevumu izpilde, vietējo pašvaldību jautājumu koordinēšana, jānodrošina dažādu konsultatīvo padomju darbība.

Kučinskis atzina, ka RAPLM piedāvātais apriņķu pārvaldes modelis nav pilnībā attiecināms uz Rīgas apriņķi, kurā būtu izteikts Rīgas Domes «monopols». Ministrs arī uzskata, ka ir nepieciešams atsevišķs likums par Rīgu kā Latvijas galvaspilsētu.

Jautājums, vai Latvijā tiks veidotas otrā līmeņa pašvaldības — reģioni vai apriņķi — un cik to būs, visticamāk, tiks izlemts šā gada septembrī, kad Saeimā paredzēts galīgajā lasījumā pieņemt grozījumus Administratīvi teritoriālās reformas likumā.