Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kas apdraud skatuves mākslu Latvijā?

Latvijas Republikas Saeimai

Latvijas Republikas Ministru kabinetam

Latvijas Republikas Kultūras ministrijai

Valsts kultūrpolitikas trūkuma dēļ Latvijas profesionālās skatuves mākslas pastāvēšana joprojām ir nopietni apdraudēta.

Nepietiekamā atalgojuma dēļ teātru trupas zaudē talantīgus māksliniekus un sava darba profesionāļus, kuru atalgojums par radošo darbu teātrī kā pamata darbavietā nespēj nodrošināt pat iztikas minimumu.

Strauji pieaug to mākslinieku skaits, kuri vairs nevēlas slēgt līgumattiecības ar teātri, jo tas ierobežo viņu iespējas strādāt ārpus teātra. Valsts dotācijas kopapjoms teātru pastāvēšanai ir nepietiekams, ar to tiek nodrošināta tikai ēku ekspluatācija un minimālās algas, kas teātra tehniskajiem darbiniekiem ir vēl mazākas nekā aktieriem.

Praktiski nav dotācijas izrāžu sagatavošanai un ekspluatācijai. Biļešu ienākumus šobrīd nav iespējams palielināt zemās valsts iedzīvotāju pirktspējas dēļ. Teātru pastāvēšana ir atstāta pašu teātru rokās. Kā konstatēts, kultūras budžetā atbalsts teātriem procentuāli ir viszemākais Eiropā.

Mainoties valdībām, aizsāktais darbs pie teātra likumdošanas un algu jautājuma risināšanas atsākas no jauna, tāpat kā valsts pamatnostādnes kultūras jomās, kas skar arī valsts pasūtījumu teātrim. Valsts ekonomikas politikas rezultātā strauji samazinās kultūras loma sabiedrībā, apzināti tiek kultivēts tikai masu kultūras modelis.

Valsts ekonomisko apstākļu dēļ sarukusi teātru pieejamība Latvijas reģionos, arī Latvijas Televīzijā ir krasi samazinājusies teātra izrāžu ierakstu un raidījumu par teātra mākslu tapšana.

Trūkstot profesionālam bērnu dramatiskajam teātrim, arī jaunā skatītāja audzināšana ir kļuvusi par gadījuma rakstura izpausmi. Tiek pazaudēta kultūrpolitikas attīstības pēctecība Latvijā.

1. LTDS kongress, atbalstot valdes izstrādātos un Kultūras ministrijā iesniegtos priekšlikumus, pieprasa palielināt valsts dotāciju valsts un pašvaldību teātriem, paredzot papildu mērķdotāciju minimālajam aktieru atalgojumam.

2. LTDS kongress pieprasa nodibināt darba grupu Kultūras ministrijas, Finanšu ministrijas un LTDS pārstāvju sastāvā. Tās uzdevums būtu līdz 2005./2006. gada sezonas sākumam izstrādāt valsts un pašvaldību teātros strādājošo aktieru minimālās algas noteikšanas mehānismu, pieņemt tam nepieciešamos MK noteikumus. Pretējā gadījumā teātri ir gatavi ārkārtas protestiem, neizslēdzot streikus.

3. Aicinām rast līdzekļus teātra procesa atspoguļojumam televīzijā un citos plašsaziņas līdzekļos un nopietni domāt par jaunā skatītāja audzināšanu.

LTDS 7. kongresa rezolūcija pieņemta 2005. gada 6. jūnijā