Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Lemberga prasībā pret prokuratūru tiesa rīkojusies pretēji parastajai praksei

Kad tiks pabeigta tiesvedība Ventspils mēra Aivara Lemberga prasībā pret Ģenerālprokuratūru par godu un cieņu aizskarošu ziņu atsaukšanu, Augstākā tiesa (AT) varētu sniegt skaidrojumu par šo procesu kopumā, — tā «Dienai» apliecināja AT priekšsēža Andra Guļāna palīdze Anita Kehre.

Tikmēr, kā liecina Latvijas tiesu prakses apkopojums, tiesas nepieņem izskatīšanai prasības par tādu ziņu atsaukšanu, kas minētas izmeklēšanas iestāžu lēmumos un kuru pārsūdzēšanai paredzēta cita kārtība. Kā norādījusi prokuratūra, A. Lembergs kriminālprocesuālā kārtībā vairākkārt jau pārsūdzējis tā prokurora rīcību, kas veic pārbaudi par Ventspils mēru. Tas, kāpēc Rīgas Centra rajona tiesa vispār pieņēma izskatīšanai A. Lemberga prasības pieteikumu, varētu kļūt zināms nākamajā nedēļā, kad būs pieejams pilns sprieduma teksts. Pēc saīsinātā sprieduma pasludināšanas «Dienas» aptaujātie tiesību eksperti nolēmumu atzina par neizprotamu. Savukārt prokuratūra uzskata, ka tiesa paplašinājusi A. Lemberga prasības robežas.

Pagaidām A. Guļāns nesniegs komentārus par tiesneses Velgas Gailītes saīsināto spriedumu, ar kuru A. Lemberga prasība pagājušajā nedēļā tika apmierināta. Kā paskaidroja A. Kehre, tiesu praksi AT analizē pēc tam, kad attiecīgā lieta izskatīta visās trijās tiesu instancēs. Turklāt ir iespēja, ka A. Lemberga prasība pret prokuratūru būs jāskata AT, tāpēc A. Guļāns atturēsies paust viedokli.

Ja galīgo nolēmumu šajā lietā pieņems AT Senāts, AT varētu izskaidrot tā viedokli sabiedrībai, gan izklāstot nolēmuma motīvus, gan analizējot procesu kopumā. «Ja tas ir galējais spriedums, tas ietver zināmā mērā visu iepriekšējo [nolēmumu] analīzi,» teica A. Kehre.

Jāpiebilst, ka pagājušā gada pavasarī AT Plēnuma un tiesu prakses vispārināšanas daļa publiskoja pētījumu Tiesu prakse lietās par personas goda un cieņas civiltiesisko aizsardzību. Tajā teikts, ka Latvijas tiesās «netiek izskatītas prasības par tādu ziņu atsaukšanu, kuras satur tiesas spriedumi civillietās un krimināllietās, izmeklēšanas iestāžu lēmumi un citi oficiāli dokumenti, kuru pārsūdzēšanai likums paredz citu kārtību». Savukārt, ja prasība celta, apstrīdot ziņas, kuras pamatotas uz krimināllietas vai civillietas materiāliem, tā tiek izskatīta saskaņā ar Civillikuma 2352.a pantu. Proti, ja personas godu un cieņu aizskarošās ziņas, kas neatbilst patiesībai, ietvertas dokumentā, šāds dokuments jāapmaina.

Arī AT Plēnums 1993. gada 25. oktobra lēmumā atzinis, ka «Civillikuma 2352.a panta kārtībā nevar izskatīt prasījumus par ziņu atsaukšanu, ja to pārsūdzēšanai likumā noteikta cita kārtība». Prokuratūra agrāk norādījusi, ka A. Lembergs saskaņā ar Kriminālprocesa kodeksu vairākkārt pārsūdzējis pārbaudes veicēja, prokurora Anda Mežsarga rīcību augstākām amatpersonām.

A. Kehre pagaidām atturējās atbildēt, vai Rīgas Centra rajona tiesa drīkstēja pieņemt izskatīšanai A. Lemberga prasību. A. Guļāna palīdze paskaidroja, ka nepieciešams sagaidīt pilnu sprieduma tekstu, kurā tiesa būs norādījusi motīvus.

Kā zināms, tiesiskās palīdzības lūgumu Šveicei prokuratūra nosūtīja, pārbaudot, vai A. Lembergs ir Ventspils uzņēmumu patiesais īpašnieks. Ventspils mērs ar prasību Rīgas Centra rajona tiesā vērsās, uzskatīdams, ka tiesiskās palīdzības lūgumā minēti nepatiesi fakti, kas aizskarot viņa godu un cieņu. A. Lemberga pārstāvis, zvērināts advokāts Viktors Skudra tiesā apstrīdēja, vai prokuratūra bijusi tiesīga vērsties ar tiesiskās palīdzības lūgumu pie Šveices kolēģiem, jo nav ierosināta krimināllieta. Taču tās neesamība nav traucējusi A. Lembergam vērsties tiesā, lai gan, kā jau minēts AT tiesu prakses apkopojumā, Civillikuma 2352.a panta kārtībā iespējams pārsūdzēt vienīgi ar krimināllietu materiāliem pamatotas ziņas.

Pirms nedēļas Rīgas Centra rajona tiesa uzlika par pienākumu Ģenerālprokuratūrai atsaukt un apmainīt dokumentu ar nosaukumu Tiesiskās palīdzības lūgums Šveicei, kas bija publicēts «Dienā» pērnā gada 13. janvārī. Savukārt A. Lembergs lūdza atsaukt viņa godu un cieņu aizskarošās ziņas, kas minētas tiesiskās palīdzības lūgumā Šveicei. Prokuratūra apliecinājusi, ka V. Gailītes nolēmumu pārsūdzēs kā nelikumīgu.