Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Ūdens satiksme atstāta bez kontroles

Izņemot Rīgas un Pierīgas ūdenstilpes, visās pārējās Latvijas ūdenskrātuvēs peldlīdzekļu satiksmes kontrole atstāta pašplūsmā.

Glābšanas dienesti ir visur, un tie ir nelaimēm gatavi, bet preventīvu dienestu reģionos tikpat kā nav. Valsts policijas pārstāve Zane Maskoļonoka atzīst, ka ūdens policija kā tāda neeksistē un ūdeņu kontrole notiek tikai galvaspilsētas robežās. Valsts policija esot informējusi Satiksmes ministriju, ka šogad pieņemti MK noteikumus nr. 158 «Par kuģošanas līdzekļu satiksmi iekšējos ūdeņos».

Bet to ieviešanai praksē būs vajadzīgs papildu finansējums. Policija nepieciešamo summu nenosauc, taču Ministru kabineta komiteju sēžu materiālos redzams, ka likumsargiem trūkst nedaudz vairāk par miljonu latu. Izveidojusies situācija, ka noteikumi ir pieņemti, bet policijai to ieviešanai praksē naudas nav.

Piemēram, tās pašas normas paredz, ka peldlīdzekļa kapteinim, ja viņš ir alkohola reibumā, jāaizliedz to vadīt, bet ūdens transportlīdzeklis jānovieto speciālā piestātnē. Kapteiņa aizturēšana policijai problēmas nesagādātu, taču speciālas laivu novietnes nav. Tāpat nav arī ekipējuma un 80 darbinieku. Minēto summu policija prasījusi piešķirt divās daļās — šogad lielāko daļu, nākamgad atlikušo. Taču pirmie 622 tūkstoši latu 2005. gada budžetā nav iekļauti — tie bijuši domāti ekipējuma iegādei. Par pārējo naudu — 435 tūkstošiem — nākotnē iecerēts algot 80 policistus. Ministru kabinets atteicis summas piešķiršanu; protokolā norādīts, ka nauda jāprasa vienā gabalā iekļaušanai 2006. gada budžetā.

Valsts jūras teritorijas kontrolē tikai Valsts robežsardze, taču šim dienestam nav pietiekamu pilnvaru, lai kontrolētu pārkāpumus uz ūdens un vainīgās personas saņemtu sodu. Robežsardzes Ventspils pārvaldes priekšnieks Aleksandrs Šukšins «Neatkarīgajai» pastāstīja, ka dienesta darbība galvenokārt tiek koncentrēta uz ūdens robežjoslas kontroli, savukārt pārējie teritoriālajos ūdeņos fiksētie pārkāpumi tiek reģistrēti un nodoti institūcijām, kas drīkst uzlikt sodus. «Mēs vairākas reizes esam pieķēruši kuģu kapteiņus pārkāpjam kuģošanas noteikumus; tiek ierosināta administratīvā lieta un nodota ostu kapteiņiem sodīšanai, taču viņi kā sodus piespriež tikai brīdinājumus,» saka A. Šukšins.

Pašlaik iespēju robežās pārkāpumiem uz ūdens seko Rīgas Galvenās policijas pārvaldes patruļpolicijas vienība. Tās priekšnieks Aleksandrs Bukēvičs norāda — ja kādam ir aizdomas, ka persona uz ūdens kuģo alkohola reibumā vai pārkāpj citus noteikumos, par to nekavējoties jāziņo policijai pa tālruni 02, un kārtībnieki sniegtās ziņas pārbaudīs.

Jūras spēku Krasta apsardzes dienests iesaka — sākoties aktīvai kuģošanas un atpūtas sezonai uz jūras, apzināties savas spējas un, nonākot sarežģītā situācijā, steidzami zvanīt Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centram pa trauksmes tālruni 7323103, kas darbojas 24 stundas diennaktī, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112.