Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Vētīs tiesneses lomu krāpšanā

Tieslietu ministrija uzdevusi veikt pārbaudi par Jūrmalas zemesgrāmatas nodaļas tiesneses Ainas Freimanes darbībām, kas noziedznieku grupai ļāva izkrāpt 1,35 miljonus latu vērtu apbūves gabalu Bulduros.

Par pārbaudes pamatu kalpo nevis tiesībsargājošo institūciju sasniegumi izmeklēšanā, bet publiskie izteikumi, kuros zemesgrāmatas tiesnese norobežojas no atbildības šajā lietā. Ministrijas valsts sekretāra pienākumu izpildītājs Edgars Puriņš sašutis vaicā: «Kas tas par tiesnesi, kas ne par ko neatbild?» Divu nedēļu laikā Tiesu administrācijai jānoskaidro tiesneses bezatbildības motīvi, un tālāk jau tiks lemts par disciplinārlietas ierosināšanu. Bargākais iespējamais sods šādā gadījumā ir atbrīvošana no amata, mazākais — rājiens. Kaut gan ministrija ir tiesīga ierosināt lietu arī pret notāriem, viņu rīcības izvērtēšanu uzraugi pagaidām neplāno.

«Neatkarīgā» jau rakstīja, ka tieši notāri un zemesgrāmata ir vājie posmi, kas blēžiem ļāva ar viltotu dokumentu palīdzību pārrakstīt Kologrejevu ģimenei piederošu zemi uz apšaubāmā darījuma līdzdalībnieces Rainas Čačas vārda, bet vēlāk, par starpnieci izmantojot arī baņķiera Valērija Kargina sievu, pārdot šo lelli uzņēmējam Ivaram Rudzītim un viņa partneriem. Tagad abas puses tiesas ceļā pūlas izdibināt, kura īsti ir uzskatāma par īpašnieci — tā, kurai mantu nozaga, vai tā, kas to par milzīgu naudu nopirka. Gan tiesnese A. Freimane, gan arī notāre Sarmīte Bumbiere savu vainu nozieguma pieļaušanā nesaskata. Tiesnese apgalvo, ka viņai nevarēja rasties aizdomas, jo iesniegtie dokumenti izskatījušies korekti sastādīti, un paredzēt viltojumu neesot iespējams. Tomēr zīmīgi, ka, atklājoties skandalozajam notikumam, zemesgrāmatas Jūrmalas nodaļā pēc abu turienes tiesnešu iniciatīvas būtiski mainīta dokumentu sagatavošanas aprite. Agrāk zemesgrāmatas apliecības izdrukāja konsultanti, bet tiesneši «iegāja kabinetā un visu reizē parakstīja», skaidro A. Freimane. Tagad tiesnesis pats gan darbojas datu bāzē, gan veic drukas darbus, un tas garantē, ka parakstīšanai nevar pamest viltojumu, kā acīmredzot noticis šajā gadījumā. Turklāt pastāv iespēja, ka, pat lasot pa diagonāli, tiesnesis var atklāt kādas aizdomīgas nesakritības. Tieslietu ministriju gan šāds paviršs stils neapmierina, tādēļ galvenais, ko tā vēlas noskaidrot pārbaudē, ir Jūrmalas nodaļā īstenotā darba prakse.

Notāre S. Bumbiere, kuras kabinetā viltus īpašniece slēdza līgumu ar viltus pircēju, komentāros neielaižas, norādot, ka par lietu runāšot tikai advokāta klātbūtnē. Tomēr viņa piebilst jau iepriekš presē pausto: «Es kā notāre apliecināju tikai parakstu īstumu, nevis dokumenta saturu.» Būtībā gan nav lielas atšķirības, jo arī parakstu apliecinājums izrādījās kļūdains — pārdevēja nebija īstā īpašniece un viņas pase bija viltota. Iespējams, noziegums būtu novērsts, ja notāre ielūkotos Iedzīvotāju reģistrā, taču «to likums neparedzot darīt obligātā kārtā».

Kritiski par tiesneses un notāru darbību notikušā kontekstā iepriekš «Neatkarīgajā» izteicās abu cietušo pušu advokāti. Protestu par šādu rīcību paudusi Latvijas Zvērinātu notāru padome, uzskatot, ka nepamatoti tiek grauts notāru cunftes prestižs. Advokāte Irina Voronova, kura civilstrīdā pārstāv jaunos zemes īpašniekus, negrasās atkāpties no saviem vārdiem — «bez zvērinātu notāru tiešas līdzdalības vai nolaidības tas nevarēja notikt».