Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

«Ekstrēmie» sportisti bendē mežu

Rīgas meži slēpj daudz problēmu. Ugunsgrēki, bomži un atkritumu tonnas ir tikai daļa no Rīgas Meža aģentūras darbinieku ikdienas.

Vairākus gadus pilsētas mežus izmanto arī ekstrēmās riteņbraukšanas cienītāji, kas Biķerniekos, Mežaparkā, Vecāķos un citur ierīkojuši nelegālas treniņu vietas. Tiek cirsti koki, piesārņots mežs un ar neprofesionāli izveidotiem tramplīniem apdraudēta pašu riteņbraucēju drošība.

«Jaunieši vēlas nodarboties ar ekstrēmo sportu, kas nav nekas nosodāms, jo ir alternatīva narkotikām un alkoholam. Viņiem vienkārši nav pietiekami daudz vietu, kur likumīgi un atbilstoši drošības standartiem pavadīt savu brīvo laiku, tāpēc cieš meži,» uzskata Rīgas Meža aģentūras Meža apsardzības un aizsardzības sektora vadītājs Valērijs Morozs. Vairākās vietās Rīgas mežos starp kokiem izraktas bedres un uzbērtas smilšu kaudzes, kuras kā tramplīnus izmanto BMX klases riteņbraucēji. V. Morozs ir pārliecināts, ka neveiksmīga kritiena sekas pašu izveidotajās trasēs varētu būt dramatiskas, bet atbildīgi par nelaimes gadījumu būs meža īpašnieki un apsaimniekotāji — Rīgas Meža aģentūra.

Pagājušajā gadā Olaines mežā atrastajā trasē asu izjūtu cienītāji bija uzslējuši pāris metru augstu no dēļiem izveidotu tramplīnu. Tam pretī izrakuši bedri, kurai meistarīgam riteņbraucējam teorētiski jātiek pāri. «Ja neparedzēti aizķeras kāja, tad iespējamība ar galvu ielidot kokā vai iekrist bedrē ir ļoti liela,» pērn uzņemtās fotogrāfijas komentē V. Morozs. Trase par aģentūras līdzekļiem tika nojaukta, un šogad neviens to nav atjaunojis, ko nevarētu teikt par citām «slepenajam» BMX treniņu vietām.

Pirms gada nolīdzināto Mežaparka trasi ekstrēmā sporta censoņi šopavasar izveidojuši no jauna. Uz kāpu reljefa pamata ierīkoti tramplīni, apkārt mētājas plastmasas pudeles. Velosipēda riepu nospiedumi liecina, ka riteņbraucēji te bijuši vēl vakar. «Esam vērsušies pašvaldības policijā ar cerību, ka kāds šo vietu uzraudzīs. Pagaidām neviens nav pieķerts,» stāsta Rīgas mežniecības mežzinis Uldis Gaiss.

Ekstrēmie sportisti ne tikai apdraud savu veselību, bet bojā un piegružo mežu. Lai uzbūvētu vairākus metrus augstu tramplīnu un atbrīvotu vietu lēcienam, jaunieši cirtuši kokus, par ko vainīgajiem var draudēt kriminālatbildība. «Sportisti» izgudrojuši paņēmienu, kā apgaismot savu nelegālo treniņu vietu arī naktī — priedēm noplēsta miza un iecirsti robi, no kuriem tekošie sveķi tiek aizdedzināti, tādā veidā iegūstot «lāpas». U. Gaiss atceras, ka Olainē, nojaucot tramplīnus, zem tiem atrasti meža teritorijā nozagti atkritumu konteineri, kas izmantoti smilšu kaudzes stiprināšanai. Nelegālo trašu apkārtne regulāri tiek piemēslota ar plastmasas pudelēm un papīriem, kas jāvāc Rīgas Meža aģentūras darbiniekiem.

«Acīmredzot ar trases nošķūrēšanu un aizliegumiem neko nevar panākt, tāpēc iesniedzām Rīgas domei prasību piešķirt atļauju drošības standartiem atbilstošas BMX trases būvēšanai Biķerniekos,» par iespējamo problēmas risinājumu stāsta Rīgas Meža aģentūras galvenā mārketinga speciāliste Agnese Rame. Projekta finansiālos izdevumus, kas vienkāršas trases izveidošanai būtu aptuveni 5000 latu, gatava segt pati aģentūra. «Visticamāk, lielai daļai vecāku nav ne jausmas, ar ko viņu atvases nodarbojas brīvajā laikā, tāpēc ceram ar avīzes starpniecību pievērst uzmanību bīstamajām meža trasēm,» aicina A. Rame.