Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jāņos dzimuši. Papardēs atrasti

Statistika apstiprina, ka martā dzimst vairāk bērnu nekā pārējos gada mēnešos. Arī jūnijā ap Jāņu laiku dzimst ļoti daudz mazuļu.

Katru gadu visvairāk bērniņu dzimst tieši Jāņos un arī vēlāk — deviņus mēnešus pēc tiem. Ārsti atzīst — runām par to, ka Jāņu naktī tiek radītas daudzas jaunas dzīvības, ir pavisam reāls pamats.

Jāņos dzimst plānotie bērni

Rīgas Dzemdību nama direktore Ilze Lietuviete stāsta, ka ik gadu tieši Jāņos dakteriem pilnas rokas darba — bērni piesakās cits pēc cita, jo izvēlējušies ieraudzīt saules gaismu tieši šajos svētkos. Pārsvarā Jāņos bērni dzimst māmiņām, kuras grūtniecību rūpīgi plānojušas, domājot gan par sevi, gan gaidāmo mazuli. Vasaras mēneši jaundzimušajam neapšaubāmi ir jaukāki, un līdz rudenim bērns jau paspējis paaugties.

Interesanti, ka agrāk svētkos dzimušie itin bieži tika pie Līgas vai Jāņa vārda, pēdējos gados gan šāda tendence vērojama mazāk. Latvijas Ģimenes centra vecmāte Astrīda Millere domā, ka vecāki vārda izvēli vairāk pārdomā un ir praktiskāki:

— Padomju laikā Jāņi bija aizliegti svētki un tādēļ jo īpašāki. Nav brīnums, ka bija tik liels Jāņu un Līgu bums. Toreiz daudzi vecāki nepadomāja, ka tiem bērniem taču nekad nebūs īstu dzimšanas un vārda dienu. Tagad ir otrādi — pat ja bērniņš dzimis pašos Jāņos, vecāki vēlas, lai viņam būtu vismaz vārda diena.

Agnese Drunka, TV3 žurnāliste, ir dzimusi pašā svētku karstumā — 24. jūnijā — un smejoties bilst, ka visforšākais ir fakts, ka viņas dzimšanas diena ir arī valsts svētki un kalendārā tiek atzīmēti ar sarkanu. Izsprukt no Līgas vārda Agnesei izdevies, pateicoties mammai:

— Slimnīcā dakteri un visi radi vienā balsī teica — meita jāsauc par Līgu! Par laimi, mamma saprata, ka nedrīkst bērnam laupīt arī vārda dienu. Bērnībā dzimšanas dienas man bija grandiozas, un Līgo vakarā tieši pusnaktī visi mani vienmēr apsveica. Tagad, kad esmu pieaugusi, dzimšanas dienu svinu nedēļu pēc Jāņiem, jo parasti reti kurš no draugiem 24. jūnijā pēc līgošanas ir spējīgs ierasties. Šajos svētkos pirmoreiz rīkošu apvienotās dzimšanas dienas un Jāņu svinības.

Jāņi — vislabākais laiks bērna radīšanai

Jāņu naktī radītie bērni lielākoties nav plānoti, un daudzām sievietēm šī nakts sagriež dzīvi kājām gaisā, kad pēc svētkiem sevi piesaka bērniņš. Astrīda Millere, kas arī pati ir Jāņu bērns, stāsta, ka viņas vecākiem gadījies līdzīgi, kad pašā karstākajā siena laikā, tieši uz Jāņiem uzplaiksnot mīlestībai, tikuši pie meitas:

— Dzīvības rašanās ir mistisks un noslēpumains process, kas saistīts ar dabu. Droši varu apgalvot, ka Jāņu laiks ir pats labākais bērna ieņemšanai. Ne velti mūsu senči runāja par papardes zieda meklēšanu — Jāņos ieņemtie bērni dzimst visveselīgākie. Izskaidrojums vienkāršs — vissvarīgākie bērna attīstībā ir pirmie trīs mēneši, un vasara ir skaistākais laiks ne tikai uztura pārbagātības, bet arī emocionālā ziņā.

Stāstus par Jāņu nakts bērniem ārsti dzird bieži, jo māmiņas, uztraucoties par bērna veselību, godīgi atzīstas, kā svinēšana risinājusies, un bažīgi jautā, vai izdzertais alus nevar kaitēt.

— Cik nu šajos daudzajos gados ir novērots, Jāņu bērni dzimst veseli. Arī tad, ja nedaudz izdzerts alus, bērniņam tas nav kaitējis, — atzīst Ilze Lietuviete. Arī Latvijas Ģimenes centra ārste Astrīda Millere uzsver, ka sarežģījumi ar Jāņu bērniem ir reti un noteikti ne jau svētku svinēšana bijusi pie vainas.

— Jāņu bērniem piemīt spēja radīt jaunu ģimeni, — tā uzskata Ineta, kuras vecākā meitiņa uzradusies Jāņu laikā:

— Toreiz ar draugu, ar kuru, starp citu, tikai pirms divām nedēļām bijām iepazinušies augstskolā, braucām svinēt Jāņus. Viņa vecākiem ir lauku mājas Kurzemē, kur bija sabraukusi visa lielā radu saime. Parasti mani kaut kā nomāc tāda plaša svinēšana, bet toreiz… Ir lietas, ko cilvēks nekad nespēs izskaidrot, un arī tā nakts bija tieši tāda — mīlestības pilna.

Es vēl līdz šim brīdim neesmu pārliecināta, ka Paula radās tieši tajā naktī, tomēr tā šķiet. Pēc mēneša, kad precējāmies, daži radi, protams, šausminājās — kā nu tā var, tik maz pazīstami, un jau bērns gaidāms. Var nosodīt, var teikt, ka tā nav pareizi, tomēr ne visu iespējams izskaidrot un pakļaut savai gribai. Tagad man jau četrus gadus ir lieliska ģimene.

Visā Latvijā dzimušie bērni

1996. gads —19 722 

1997. gads —18 771

1998. gads —18 390 

1999. gads —19 276

2000. gads —20 151

Jaundzimušo skaits gada pirmajos mēnešos

               Janvāris;   Februāris;       Marts

1996. gads   1552           1538         1698

1997. gads   1654           1401         1647

1998. gads   1379           1431         1625

1999. gads   1499           1479         1717

2000. gads   1663           1682         1789

2001. gads   1716           1520         1776

* Pēc veselības statistikas un medicīnas tehnoloģiju aģentūras datiem.