Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Diriģents Māris Sirmais atlūgumu atpakaļ neņems

Pēc šodien notikušās sarunas ar kultūras ministri Helēnu Demakovu (TP) diriģents Māris Sirmais aģentūrai LETA teica, ka savu iesniegumu par aiziešanu no Valsts akadēmiskā kora «Latvija» mākslinieciskā vadītāja un galvenā diriģenta amata atpakaļ neņems.

Sirmais gandrīz stundu ilgo sarunu ar kultūras ministri raksturoja kā «emocionālu un cilvēcīgu». Demakova arī esot apsolījusi, ka rosinās valdību septembrī paredzētajos valsts budžeta grozījumos rast papildu finansējumu koristu algu paaugstināšanai.

«Par manu tālāko sadarbību ar VAK «Latvija» varēsim runāt tikai septembrī, kad būs redzams, vai kultūras ministre ir turējusi savu doto vārdu,» teica diriģents Sirmais.

Kultūras ministre Demakova arī uzskata, ka saruna ar Māri Sirmo «bija radoša un skāra daudzus jautājumus pēc būtības». Tā sākusies ar atskatu vēsturē, konstatējot, ka «liela kļūda koncertdzīves attīstībā Latvijā bija filharmonijas likvidēšana», aģentūru LETA informēja kultūras ministres preses sekretāre Margita Zālīte.

Demakova uzsvērusi «savu un ministrijas ieinteresētību mūzikas dzīves attīstībā Latvijā, uzsvaru liekot uz jaunu koncertzāli un muzikālo kolektīvu attīstību». Priekšlikums paaugstināt algas Akadēmiskajam korim «Latvija» esot iesniegts Finanšu ministrijā, un ministre pauda gatavību cīnīties par šo algu paaugstinājumu.

Kā LETA jau informēja, kora «Latvija» mākslinieku vidējā alga ir 180 latu pirms nodokļu nomaksas. Tik mazs atalgojums, kas tikai nedaudz pārsniedz iztikas minimumu, pēc kora direktora Māra Ošleja domām, nav samērojams ar kora augsti profesionālo māksliniecisko sniegumu un Latvijas vārda popularizēšanu starptautiskos festivālos.

Koristu algas neesot paaugstinātas jau piecus gadus un esot divas reizes zemākas nekā Latvijas Radio kora un Latvijas Nacionālās operas kora atalgojums.

Pēc Ošleja sniegtās informācijas, valsts budžeta dotācija korim «Latvija» ir 15 890 latu mēnesī, no kuriem 1343 lati jāsamaksā par telpu īri. Kora vadība lūgusi Kultūras ministriju palielināt dotāciju par 7456 latiem mēnesī, lai koristu vidējo algu varētu paaugstināt līdz 270 latiem pirms nodokļu nomaksas.

Diriģents Māris Sirmais aģentūrai LETA teica, ka «nespēj vairs nodrošināt kora «Latvija» augsto māksliniecisko līmeni tik bēdīgos materiālajos apstākļos». Viņa vadītā kolektīva koristi regulāri tiekot «pārpirkti» uz kolektīviem, kas spēj maksāt vairāk.