Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Laikraksts: Buša palīgs pielabojis ASV ziņojumus par globālo sasilšanu

ASV prezidenta Džordža Buša palīgs pielabojis valdības ziņojumus par klimata izmaiņām, lai vājinātu siltumnīcas efektu izraisošo izplūdes gāzu saistību ar globālo sasilšanu, trešdien ziņo laikraksts «The New York Times».

Buša administrācijas Vides kvalitātes padomes vadītājs ir ar tirdzniecības grupu «Amerikas degvielas institūts» (API) saistītais Filips Kūnijs, kam nav nekādas zinātniskas izglītības vai pieredzes. API ir vadošā tirdzniecības grupa, ka pārstāv naftas industrijas intereses. Vides kvalitātes padome palīdz izstrādāt un veicināt ASV administrācijas politiku vides aizsardzības jautājumos.

Saskaņā ar laikraksta rīcībā esošo informāciju Kūnijs veicis vairākus labojumus 2002. un 2003. gada ziņojumos par klimata izmaiņām, pastiprinot neskaidrību par dažiem globālās sasilšanas aspektiem un izdzēšot tekstu par paredzamo kalnu ledāju kušanu.

Laikraksta rīcībā ir ziņojumi, kura malās Kūnijs ar roku izdarījis piezīmes un labojis tekstu. Kūnija labojumi vietām skaidri maina ziņojuma teksta jēgu. Piemēram, 2002. gada oktobra ziņojuma «Mūsu mainīgā planēta» oriģinālajā tekstā rakstīts: «Daudzi zinātniskie novērojumi liecina, ka uz Zemes notiek relatīvi straujas izmaiņas.» Kūnijs šo tekstu mainīja: «Daudzi zinātniskie novērojumi ved uz secinājumu, ka uz Zemes varētu notikt relatīvi straujas izmaiņas.»

Kāds zinātnieks, kurš vēlējās palikt anonīms, jo visiem Vides aizsardzības aģentūras darbiniekiem aizliegts runāt ar žurnālistiem, laikrakstam sacīja, ka Kūnija ieviestie labojumi kaitē zinātnieku morālei, jo tas jebkādu ziņojumu izstrādi padara bezjēdzīgu.