Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Atbalsta priekšlaicīgas pensionēšanās termiņa pagarināšanu

Saeima izskatīs parlamenta Sociālās un darba lietu komisijas sagatavotos likuma «Par valsts pensijām» grozījumus, kas paredz par trim gadiem pagarināt priekšlaicīgas pensionēšanās termiņu. To nosaka šodien parlamentā vienbalsīgi pieņemtais lēmums.

Patlaban tiesības uz priekšlaicīgas pensijas pieprasīšanu ir līdz šā gada 1. jūlijam. Likumprojektā rosinās šo termiņu pagarināt līdz 2008. gada 1. jūlijam.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Jevgeņija Stalidzāne (LPP) deputātus informēja, ka gadā vidēji 5000 cilvēku izmanto iespēju pensijā aiziet agrāk. Pēc viņas teiktā, priekšlaicīga termiņa pagarināšana par trim gadiem no sociālā budžeta papildus prasīs aptuveni deviņus miljonus latus.

Apvienības «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK frakcijas deputāts Juris Dobelis pārmeta likumprojekta iesniedzējiem, ka priekšlikums ir gandrīz analogs «tēvzemiešu» ierosinājumam, ko Saeima trīs reizes noraidīja.

Savukārt deputāts Dzintars Rasnačs (TB/LNNK) aicināja likumu papildināt ar normu, kas nosaka, ka tas stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, lai likuma izmaiņas stātos spēkā pirms 1. jūlija.

Paredzams, ka likumu Saeima šodien pieņems galīgajā lasījumā.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija maija beigās nolēma iesniegt izskatīšanai Saeimā Pensiju likuma grozījumus, kas paredz pagarināt priekšlaicīgas pensionēšanās iespēju līdz 2008. gada jūlijam.

Priekšlikumam pagarināt priekšlaicīgu pensionēšanos atbalstu paudusi Zaļo un zemnieku savienība, Latvijas Pirmā partija, partija «Jaunais laiks», kā arī Saeimā pārstāvētās kreisā spārna partijas. Tomēr Saeima vairākkārt jau ir noraidījusi apvienības «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK priekšlikumu pagarināt priekšlaicīgas pensionēšanās iespējas un apvienības Saeimas frakcija jau trešo reizi Saeimā iesniegusi attiecīgos grozījumus.

Saeimas deputāti lūgs Labklājības ministriju sniegt aprēķinus, cik daudz līdzekļu no valsts budžeta vajadzīgi, lai priekšlaicīgi pensionētos arī nākamos trīs gadus, bet Finanšu ministrijai būs jāsniedz atzinums par valsts budžeta iespējām rast šo finansējumu.

Kā aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijas Komunikācijas departamentā, pērn priekšlaikus pensiju pieprasījis 5361 cilvēks. Viņu pensijām tērēti 2,42 miljoni latu.

Ja tiks pagarināta iespēja priekšlaikus doties pensijā, no valsts sociālā apdrošināšanas budžeta šim mērķim gadā būs vajadzīgi apmēram četri miljoni latu, iepriekš norādījis Labklājības ministrijas valsts sekretāra vietnieks Ingus Alliks.

Ja Saeima pieņems lēmumu pagarināt iespēju priekšlaikus doties pensijā, Labklājības ministrija to respektēs, bet arī darīs visu, lai cilvēki, kuri nevēlēsies doties priekšlaikus pensijā, varētu pēc iespējas ilgāk atrasties darba tirgū, norāda labklājības ministre Dagnija Staķe (ZZS).