Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Doma baznīca — nacionālas nozīmes svētvieta

Saeima ceturtdien trešajā — galīgajā — lasījumā vienbalsīgi pieņēma Doma baznīcas un klostera ansambļa likumu. Tas nosaka, ka «Doma baznīcas un klostera ansamblis ir nacionālas nozīmes svētvieta» un atrodas Rīgas vēsturiskajā centrā, kas iekļauts UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Likuma trešajā lasījumā tiek precizēts, ka «Doma baznīcas uzturēšanai, izpētei, konservācijai un restaurācijai paredzētie finanšu līdzekļi nav izlietojami Doma padomes darbības atalgojumam».

Likuma mērķis ir nodrošināt Doma baznīcas un klostera ansambļa un tā kultūrvēsturiskās vērtības saglabāšanu un aizsardzību. Likuma uzdevums ir noteikt Doma baznīcas un klostera ansambļa izmantošanas, uzturēšanas, apsaimniekošanas un finansēšanas kārtību un citus ar to saistītos jautājumus, kā arī noteikt Doma baznīcas juridisko piederību.

Likumā tiek precīzi noteikts, kas Doma ansamblī pieder valstij, kas — Latvijas Evaņģēliski luteriskajai baznīcai (LELB). Valstij tiek noteiktas tiesības bez atlīdzības izmantot Doma baznīcu kā valstij nozīmīgiem notikumiem veltītu svētbrīžu un pasākumu norises vietu, kā arī kā koncertu norises vietu un starptautiska kultūras tūrisma objektu. Citos gadījumos par Doma baznīcas izmantošanu vajadzēs vienoties ar LELB.

Likums arī uzdos Ministru kabinetam noteikt Doma baznīcas un klostera ansambļa aizsardzības zonu un tās noteikumus, kuros tiks arī reglamentēta publisko pasākumu norise, saimnieciskā darbība, reklāmas izvietošana, ierobežojumi tirdzniecībai ar alkoholiskajiem dzērieniem, izklaides vietu ierīkošana.

Doma baznīcas uzturēšanai nepieciešamos izdevumus vienlīdzīgās daļās finansēs LELB un valsts. Valsts piedalīsies Doma baznīcas izpētes, konservācijas un restaurācijas darbu finansēšanā «gadskārtējā valsts budžeta likumā šiem mērķiem paredzēto finanšu līdzekļu apmērā». Arī pašvaldībām būs ļauts piedalīties Doma baznīcas un klostera ansambļa izpētes, konservācijas un restaurācijas darbu finansēšanā.

Lai uzraudzītu Doma baznīcas izpētes, konservācijas un restaurācijas norisi, tiks veidota Rīgas Doma padome, kuras sastāvā būs septiņi locekļi: divi LELB pārstāvji, pa vienam pārstāvim no Ekonomikas, Finanšu, Kultūras, Tieslietu ministrijas un Rīgas Domes.