Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Saeima atbalsta dzemdības mājās

Saeima ceturtdien otrajā lasījumā atbalstīja Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma grozījumus, kas paredz turpmāk atļaut sievietēm brīvi izvēlieties plānoto dzemdību vietu stacionārā vai ārpus tā.

Veselības ministrijas (VM) izstrādātie grozījumi Saeimas komisijām nodoti pirms gada. Likumprojekts atbildīgajā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā skatīts trīs reizes, tomēr atbalsts netika ilgi dots, tā kā pret to iebilda mediķi.

Kā pastāstīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Jevgeņija Stalidzāne (LPP), Ministru kabinetā ir sagatavots noteikumu projekts par dzemdībām mājās, tāpēc tagad deputāti ir gatavi likumu virzīt tālāk. Saskaņā ar grozījumiem, izvērtējot grūtniecības norisi, sievietes turpmāk varēs izvēlēties dzemdēt arī ārpus stacionāra.

Pēdējos gados Latvijā katru gadu piedzimst aptuveni 20 000 jaundzimušo. VM, ņemot vērā Rietumeiropas pieredzi, prognozē, ka dzemdības ārpus stacionāra varētu izvēlēties aptuveni 20 grūtnieču gadā, kas būtu 0,1% no kopējā dzemdību skaita.

Kā likuma autori norāda grozījumu anotācijā, priekšrocības dzemdībām mājās ir tādas, ka, sievietei dzemdējot sev ierastā vidē, mazinās stress, līdz ar to dzemdības noris vieglāk, sievieti neiespaido dzemdībpalīdzības iestādes kārtība. Rietumeiropas valstīs un ASV nav izstrādāta īpaša dzemdībpalīdzības kārtība, jo ir pašsaprotami: ja vecmāte ir profesionāle slimnīcā, viņa to pašu var darīt arī citos apstākļos, proti, pacienta mājās.

Likums arī papildināts ar normu, ka nav atļauts iegūt cilvēka embriju un augli zinātniskajiem pētījumiem, kā arī izmantot donora dzimumšūnas vai embriju komerciālos nolūkos un zinātniskiem pētījumiem.

Grozījumi precizē VM un Ministru kabineta kompetenci seksuālās un reproduktīvās veselības jomā. Pēc izmaiņu stāšanās spēkā dzemdībpalīdzības kārtību noteiks nevis veselības ministrs, bet gan Ministru kabinets.

No likuma tiek svītrota norma, ka VM izstrādā atsevišķu slimību profilakses, diagnostikas un ārstēšanas programmu, jo VM kompetencē neietilpst norādīt un noteikt ārstniecības personām kādu profilakses, diagnostikas un ārstēšanas programmu, jo VM kompetencē neietilpst norādīt un noteikt ārstniecības personām, kādas profilakses, diagnostikas un ārstēšanas metodes būtu piemērojamas ārstniecības gaitā.