Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jūrmalas nekustamie īpašumi sadārdzinās

Kūrortpilsētas zemes, savrupmāju un dzīvokļu cenas gada laikā gandrīz ir dubultojušās.

Patiesās zemes cenas Jūrmalā brīžiem ir pat grūti noteikt, jo visdārgākajā zemes joslā — tiešā liedaga tuvumā — viss jau ir nopirkts vai netiek pārdots. Darījumu skaits ir niecīgs. Tomēr pēc dažiem atklātībā nonākušiem gadījumiem var spriest, ka īpašumu cenas pilsētā ir ļoti augstas.

Piemēram, nesen Jūrmalas domes rīkotajā izsolē jūras pusē Dzintaros neapbūvētu 200 kvadrātmetru lielu zemes gabalu daudzstāvu dzīvokļu nama celtniecībai nopirka par 600 eiro kvadrātmetrā. Savukārt citviet zemes cenas ir zemākas — jūras pusē no Lielupes līdz Dubultiem — 250 līdz 400 eiro par kvadrātmetru, joslā no dzelzceļa līdz Lielupei Dzintaru un Majoru rajonā — 50 līdz 70 eiro par kvadrātmetru, bet Slokā — 20 līdz 30 eiro par kvadrātmetru. Savrupmāju cenas Jūrmalā svārstās no 100 000 eiro (70 280 latiem) līdz miljonam eiro (702 800 latiem). Lētāk par 100 000 eiro kūrortpilsētā savrupnamus nevar nopirkt. No simts tūkstošiem eiro pircējam nāksies šķirties, ja viņš gribēs nopirkt necilu 36 kvadrātmetrus plašu namiņu (divas istabas plus virtuve). Ar daudz lielāku summu jārēķinās, ja grib iegādāties lepnu māju, kas atbilst ekskluzīvas kūrortpilsētas standartiem.

Arī dzīvokļu cenas ir iespaidīgas — sērijveida vienistabas vai divistabu dzīvoklis Kauguros maksā 450 eiro (316 latus) kvadrātmetrā, neremontēta dzīvokļa kvadrātmetrs Bulduros un Lielupē maksā 1200 eiro (843 latus) kvadrātmetrā, savukārt vidēja dzīvokļa cena jaunajās mājās ir no 1200 līdz 3500 eiro (no 843 līdz 2460 latiem) kvadrātmetrā. Arī īres maksa augusi lēcienveidīgi. Tas, ko pagājušajā vasarā izīrēja par aptuveni 250 latiem mēnesī, šovasar tiek piedāvāts par vidēji 400 latiem mēnesī.

Turpmāk pieaugs arī nekustamā īpašuma nodoklis. Pašlaik nekustamā īpašuma nodokļa likme gadā ir 1,5% no zemes kadastrālās vērtība un ēku inventarizācijas vērtības. Savukārt līdz 2007. gadam paredzēts noteikt kadastrālo vērtību arī ēkām, un nodoklis tiks aprēķināts no šīs vērtības. Pieaugušais īpašuma nodoklis galvenokārt ietekmēs mazturīgāko Jūrmalas iedzīvotāju slāni, kuri, iespējams, būs spiesti apsvērt iespējas pārdot savus īpašumus.

«Pašlaik nekustamā īpašuma tirgū valda absolūts «bardaks», ko izraisījusi banku agresīvā hipotekāro kredītu izsniegšana. Visi pērk jaunus mājokļus un zemi, bet, lai bankām atdotu aizlienēto naudu, viņi par iespējami augstāku cenu cenšas pārdot vai izīrēt savus vecos vai tagadējos īpašumus. Cik ilgi vēl pietiks naudas un būs ekonomiskā stabilitāte, nezinu. Darījumi ar nekustamo īpašumu ir pašatražojošs cikls, kas nu ir noslēdzies. Iespējams, pēc pāris gadiem iestāsies krīze, kuras sekas ir grūti prognozēt,» RB sacīja kāds īpašumu tirgus speciālists, kurš vēlējās palikt anonīms.

(Publikācijā izmantoti nekustamā īpašumu firmas «Latio» nekustamā īpašumu tirgus pārskata materiāli)