Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Zemeņu dators — dators meitenēm

Zemeņu dators (The Strawberry Computer) ir dators, kas izveidots, domājot ar meitenes prātu. Izveidojot šādu datoru, kas šķistu simpātisks meitenēm, izstrādātāji mēģināja samazināt atšķirību, kas ir starp zēniem un meitenēm datoru jomā.

Izstrāde sākās ar to, ka tika aptaujāti cilvēki, kuriem darbā ik dienas jālieto dators. Galvenais aptaujas mērķis bija atrast atšķirības, kā sievietes un vīrieši lieto un uztver datorus. No aptaujas rezultātiem tika secināts, ka vīrieši datorus uztver daudz līdzīgāk tam, kādā veidā tie patiesībā strādā. Tāpat tika noskaidrots, ka lietotāji ar labām iemaņām datorus sākuši lietot jau agri bērnībā. Tāpēc, ja mazām meitenēm tiktu radīts dators, kurš viņām šķistu interesants, atšķirība starp sievietēm un vīriešiem datoru lietošanas jomā nākotnē varētu samazināties.

Datora izskats ir veidots astoņgadīgai meitenei, ņemot vērā, kas viņai varētu likties interesants un saistošs. Dators tika izveidots zemenes formā. Tas ir apmēram 40 cm augsts un 35 cm plats. Augšpusi kā vāciņu var noņemt, un iekšā parādās klaviatūra un ekrāns. Datora ekrāns ir skārienjūtīgs un to var lietot vairākos stāvokļos — savienotu ar «zemenes» korpusu vai atvienotu no tā. Otrajā gadījumā to var turēt uz galda vai uz ceļiem. Klaviatūra izskatās kā pavisam parasta klaviatūra, bet tā ir tieši tik liela, lai būtu ideāli piemērota bērna plaukstai.

Lietotāja interfeiss atgādina bērnistabu. Bērns var pats iekārtot šo istabu, izvēloties mēbeles un krāsas. Programmas tiek attēlotas kā objekti šajā istabā. Bērni apliecināja, ka viņiem šķiet interesanti tas, ka pašiem ir iespējams izveidot savu interfeisu.

Zemeņu datoram ir izveidotas vairākas interesantas programmas: dienasgrāmata, sejas redaktors u. c. Meiteņu vidū populāra ir dienasgrāmatu rakstīšana. Tādēļ zemeņu datoram ir radīta dienasgrāmatas programma, kas, atverot programmu, pieprasa lietotāja paroli. Pēc tam lietotājs var ievadīt gan tekstu, gan zīmējumus, izmantojot irbulīti (stylus). Sejas redaktors atļauj lietotājam pašam izveidot dažādas sejas no detaļām, kuras viņš pirms tam ir uzzīmējis.

Lietotāji zemeņu datorā atzinīgi izsakās galvenokārt par trim lietām: neparasto izskatu un krāsu, pārveidojamo interfeisu un programmām.