Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Arhitektūras jomā ir iestājusies krīze

Latvijā arhitektūrā ir iestājusies krīze. Tā ceturtdien preses konferencē atzina nozares speciālisti. Krīzes iemesli meklējami izglītības un arhitektu sertifikācijas sistēmā, likumdošanā, sabiedrības vērtību sistēmā un citos apstākļos. Līdz šim bieži arhitektoniskā risinājuma izvēlē noteicošais bijis līdzekļu ietaupīšana, nevis estētiskā kvalitāte, uzsvēra arhitekti.

«Arhitektūras skiču konkurss tiek formulēts kā iepirkums, kur tiek pasūtīts gala produkts — piemēram, skola, un galvenais uzvarētāja noteikšanas kritērijs ir cena,» norādīja arhitekts Andis Sīlis.

Lai situāciju risinātu, Kultūras ministrija līdz gada beigām plāno izstrādāt Arhitektūras kvalitātes likumu. Tajā paredzēts iestrādāt arhitektoniskās kvalitātes kritērijus, kuri būs jāņem vērā, būvējot jaunas ēkas.

Kultūras ministre Helēna Demakova (TP) prognozēja, ka Saeima likumu varētu pieņemt nākamā gada vasarā.

Kā norādīja Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs (VKPAI) Juris Dambis, dokumenta galvenais uzdevums būs izvirzīt prasības pret telpas estētisko kvalitāti, kas līdz šim nevienā dokumentā nav noteiktas.

Dambis skaidroja, ka kādu no būvniecības iecerēm nevar nesaskaņot tādēļ, ka tā vienkārši kādam nepatīk. Likumdošanā nekur nav izvirzītas estētiskās kvalitātes prasības, tādēļ estētiskās kvalitātes trūkuma dēļ projektu noraidīt nevar.

Sīlis kā vienu no neveiksmīgajiem piemēriem minēja pašvaldības SIA «Rīgas nami» pasūtīto jaunbūves projektu Rātslaukumā, kuru pagājušajā nedēļā izskatīja Rīgas vēsturiskā centra saglabāšanas un attīstības padome.

Kā norādīja Sīlis, jaunbūves projekta estētiskā kvalitāte ir apšaubāma, taču to nav iemesla nesaskaņot, jo pasūtītāji izgājuši visu likumā noteikto procesu — rīkots atklāts arhitektu ideju konkurss, kura rezultātā izvēlēts viens no projektiem. Līdz ar to nekas neliedz par nodokļu maksātāju naudu Rātslaukumā uzbūvēt vēl vienu ēku, kas pazeminās vides estētisko kvalitāti.

Rīgas domes Pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētājs Edmunds Krastiņš (TP) gan šodien solīja, ka ēka būvēta netiks.

Viņš uzsvēra, ka pašvaldība strādā pie pilsētas arhitektūras biroja izveidošanas, kas rūpēsies, lai pilsētas arhitektoniskās kvalitātes koncepcijas izstrādāšanu un tās ievērošanu.

Krastiņš gan norādīja, ka pašvaldībai nebūs grūti sadarbībā ar speciālistiem noteikt biroja kompetenci un risināmos jautājumus, bet lielākā problēma varētu būt atrast cilvēku, kas šo biroju vadīs.