Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Necer atvēlēt pietiekamu finansējumu smēķēšanas mazināšanai

Veselības ministrijas (VM) atvēlētais finansējums smēķēšanas profilaksei un tās mazināšanai ir nepietiekams, tomēr šīs vajadzības nebūs iespējams iekļaut nākamā gada veselības aprūpes budžeta prioritāšu vidū. Tā ceturtdien diskusijā par smēķēšanas ierobežojumiem atzina veselības ministrs Gundars Bērziņš (TP).

Viņš norādīja, ka būtu daudz vairāk jādara smēķēšanas profilakses jomā, taču ierobežoto resursu dēļ tas pagaidām nav iespējams.

Latvijas Preses izdevēju asociācijas pārstāve Lilita Seimuškāne izteica VM pārmetumus par «pārlieku lielu normatīvismu» Latvijā un norādīja, ka vajadzētu ne tikai ieviest dažādus smēķēšanu un tabakas tirdzniecību ierobežojošus aizliegumus, bet arī ieguldīt līdzekļus jauniešu izglītošanā, lai tos atturētu no smēķēšanas.

Savukārt VM Sabiedrības veselības departamenta direktora vietniece Gita Rūtiņa atzina, ka tabakas jomā brīvprātīga vienošanās «nestrādā» un daudz efektīvāk darbojas aizliegumi. Piemēram, Lietuvā pēc tabakas reklāmas aizlieguma pieņemšanas smēķēšanas izplatība mazinājusies par 10%.

Diskusijas dalībnieki izteica dažādus ierosinājumus, kā nodrošināt pietiekamu finansējumu smēķēšanas profilakses pasākumiem. Piemēram, SIA «Scandinavian Tobacco» pārstāvis Raimonds Ozols ierosināja tabakas akcīzes nodokli saistīt ar veselības budžetu, daļu no akcīzes nodokļa paredzot veselības veicināšanas pasākumiem.

Veselības ministrs gan kategoriski iebilda pret šo ieceri, norādot, ka veselības budžets nedrīkst kļūt atkarīgs no šādiem ienākumiem.

Ozols mudināja VM vairāk strādāt, lai motivētu cilvēkus nesmēķēt, kā arī ierosināja noteikt, ka smēķētājiem ir jāmaksā divas reizes lielāka summa par veselības apdrošināšanu nekā nesmēķētājiem.

Veselības veicināšanas valsts aģentūras vadītāja Ineta Zīriņa klātesošajiem norādīja, ka paralēli dažādiem smēķēšanas un tabakas reklāmas aizliegumiem Latvijā notiek arī citi pasākumi, piemēram, izglītības iestādēs jaunieši tiek izglītoti par tabakas kaitīgumu.

Veselības veicināšanas speciālisti norādīja, ka Latvijā ir nepieciešami stingrāki pasākumi tabakas izstrādājumu lietošanas mazināšanai nekā citās valstīs, jo Latvijā ir vislielākais smēķētāju īpatsvars un vīrieši mirst vidēji desmit gadus agrāk nekā citās Eiropas Savienības valstīs.

No smēķēšanas Latvijā gadā mirst astoņas reizes vairāk cilvēku nekā iet bojā ceļu satiksmes negadījumos, informēja veselības ministrs.