Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

EP aicina nodrošināt pacientiem brīvu ārstēšanās valsts izvēli

Eiropas Parlaments (EP) trešdien ar pārliecinošu balsu vairākumu apstiprināja aicinājumu nodrošināt pacientiem brīvu ārstēšanās valsts izvēli Eiropas Savienībā (ES).

EP deputāti atzīst, ka veselības aprūpe ir īpašs pakalpojumu veids, ko atšķirībā no vairākuma komercpakalpojumu neregulē iekšējā tirgus noteikumi. Tomēr viņi uzskata, ka iedzīvotajiem vajadzētu baudīt tiesības brīvi izvēlēties valsti, kurā saņemt medicīniskos pakalpojumus.

Veselības aprūpe ir dalībvalstu, nevis Eiropas Savienības kopējā kompetencē. Tomēr Eiropas Kopienu tiesa izskatījusi ar veselības aprūpi saistītas prasības, vairākos spriedumos nolemjot, ka ES pilsoņi ir tiesīgi izmantot veselības aprūpes pakalpojumus citā dalībvalstī bez sava apdrošinātāja piekrišanas, ja pacients saņem nestacionārus pakalpojumus, un ar apdrošinātāja atļauju, ja pakalpojums saistīts ar uzturēšanos veselības aprūpes iestādē. Atļauju nedrīkst liegt gadījumos, ja valstī nav iespējams laikus nodrošināt līdzvērtīgu aprūpi.

ES tiesību aktos par pacientu mobilitāti tomēr vajadzīga lielāka skaidrība, tāpēc Eiropas Komisija izstrādājusi viedokļu apmaiņas dokumentu un ierosina Eiropas līmeņa stratēģiju.

EP deputāti to atbalsta, bet iesaka vēl tālejošākus pasākumus — viņi aicina steidzami izstrādāt «konsekventu pacientu mobilitātes politiku». Deputāti uzskata, ka par veselības aprūpes pakalpojumiem «nepieciešams atsevišķs Komisijas priekšlikums un tos nevajadzētu iekļaut vispārējā Direktīvā par pakalpojumiem». Viņi uzsver, ka jāizstrādā rīcības plāns ar konkrētiem termiņiem.

EP aicina komisiju apsvērt, kā, ievērojot valstu noteikumus, «saskaņot procedūras attiecībā uz izdevumu atlīdzību,» un iesaka vienotas maksāšanas sistēmas, lai izvairītos no nevienlīdzības un neizdevīguma attiecībā uz kādu pacientu daļu.