Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Kiršteins vaino prezidenti Satversmes pārkāpšanā

Par antisemītiskiem izteikumiem no Tautas partijas (TP) izslēgtais Aleksandrs Kiršteins, kurš vada pēdējās dienas Saeimas Ārlietu komisijas vadītāja amatā, nāk klajā ar aizvien asākiem izteikumiem, kas nu jau mērķēti arī pret Valsts prezidenti. Acīmredzot politiķis tādējādi cenšas uzkrāt politisko kapitālu, kas noderēs, dibinot jaunu partiju, par ko tiek baumots jau sen.

A. Kiršteins vakar Saeimas plenārsēdes starplaikā sasauca Ārlietu komisijas slēgtu ārkārtas sēdi, kurā kā vienīgo darba kārtības jautājumu pieteica «Satversmes pārkāpumu» izvērtējumu. Satversmi esot pārkāpusi Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, it kā dodot rīkojumu premjeram Aigaram Kalvītim (TP).

Viņam vajagot «tikt vaļā» no A. Kiršteina kā Ārlietu komisijas vadītāja. Turklāt prezidente, pārkāpjot savas Satversmē noteiktās pilnvaras, «jaucoties ārpolitikā». Šīs idejas A. Kiršteins paudis arī intervijā vakar izdotajam jaunākajam radikālā laikraksta «DDD» numuram. Pēc viņa domām, «uz Vairu Vīķi-Freibergu izdara spiedienu tie, kuri ir ieinteresēti kādās biznesa attiecībās ar Krieviju un kuriem gluži vienkārši vajadzīgs ātrs robežlīgums, lai iegūtu sev vien zināmu labvēlības statusu no Krievijas». Politiķis kritizējis prezidentes padomnieku Solu Bukingoltu, kurš it kā «maisās» V. Vīķes-Freibergas darbībā. «Visu politiku valstī bīda tie, kas ir ap prezidenti, piemēram, padomnieki,» apgalvo A. Kiršteins. «Neatkarīgajai» politiķis izteicās, ka ārpolitika «tiek taisīta aizmuguriski» un ieteikumi, kā veidot ārpolitisku, nākot no «prezidenta kancelejas intrigantu aprindām». «Neatkarīgajai» vakar neizdevās sazināties ar prezidentes preses sekretāri Aivu Rozenbergu, lai uzzinātu V. Vīķes-Freibergas reakciju uz šiem izteikumiem.

A. Kiršteina izteikumiem piekrīt arī viņa vietnieks Ārlietu komisijā, Zaļo un zemnieku savienības deputāts Leopolds Ozoliņš, kurš vienīgais no koalīcijas vidus neatbalsta A. Kiršteina atsaukšanu no komisijas vadītāja posteņa. Ārlietu komisijas loceklei Vaira Paeglei (TP) pēc vakardienas sēdes neesot radušās nekādas bažas par iespējamiem Satversmes pārkāpumiem.

TP tikmēr vakar izplatīja atkārtotu aicinājumu savu bijušo biedru atcelt no Ārlietu komisijas vadītāja posteņa. TP atgādina, ka «ir darījusi visu, lai pārtrauktu A. Kiršteina ekstrēmo darbību, izslēdzot viņu no TP, vairākkārt ierosinot atcelt no amata un atsaukt no komisijas». «Diemžēl TP ierosinājumi nav guvuši Saeimas deputātu vairākuma atbalstu. Tādējādi atbildību par A. Kiršteina turpmāko rīcību un sekām, izmantojot Ārlietu komisijas priekšsēdētāja amatu, jāuzņemas tiem Saeimas deputātiem, kuri neatbalsta Kiršteina atcelšanu no ieņemamā amata,» teikts paziņojumā. «Neatkarīgās» jautāts, vai gaidīs nākamo komisijas sēdi 15. jūnijā, kad notiks kārtējais mēģinājums viņu atstādināt, vai atkāpsies pats, A. Kiršteins atbildēja: «Protams. Jebkurā valstī parlamenta Ārlietu komisiju vada koalīcijas pārstāvis.» Politiķis atkāpšoties tad, kad būšot «ticis galā ar darbiem».