Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

ASV un Lielbritānija vienojas atlaist nabadzīgo valstu parādu

ASV un Lielbritānija panākusi vienošanos par veidu, kā dzēst miljardiem dolāru lielās summas, kuras pasaules nabadzīgākās valstis ir parādā starptautiskajiem kreditoriem, savā interneta mājas lapā ceturtdien ziņoja laikraksts «New York Times».

Atsaucoties uz augstām amatpersonām, kuras piedalās sarunās, laikraksts vēsta, ka vienošanās likvidē pēdējos šķēršļus, lai noslēgtu ilgi gaidīto līgumu starp pasaules bagātākajām valstīm.

Plāns paredz atbrīvot 18 valstis, no kurām lielākā daļa atrodas Āfrikā, no aptuveni 16,7 miljardu dolāru (9,2 miljardi latu) nomaksas, ko tās ir parādā starptautiskajiem kreditoriem.

Pasaules industriāli attīstīto valstu (G-7) un Krievijas (G-8) finanšu ministri piektdien un sestdien tiekas Londonā. Sagaidāms, ka ASV finanšu ministrs Džons Snovs un viņa Lielbritānijas kolēģis Gordons Brauns piektdien pārējo septiņu valstu ministrus iepazīstinās ar saviem priekšlikumiem šajā jautājumā.

Domājams, ka nabadzīgo valstu parādu dzēšana būs vienīgais nopietnais jautājums sagaidāmajā G-8 galotņu sanāksmē, kurā ASV būs vienprātīga ar pārējām industriāli attīstītajām valstīm, norāda «New York Times».

G-7 ietilpst ASV, Lielbritānija, Francija, Vācija, Itālija, Kanāda un Japāna.

Tomēr sākotnēji Londonai un Vašingtonai bija ļoti atšķirīga pieeja parādu norakstīšanas plānam.

Kompromiss, kas pēdējo dienu laikā tika izstrādāts ASV un Lielbritānijas galvaspilsētās, devis Baltajam namam lielu daļu no tā, ko tas vēlējies, taču arī britu premjerministrs Tonijs Blērs var būt apmierināts, iegūstot politiskās dividendes pirms G-8 galotņu sanāksmes.

Galotņu tikšanās notiks jūlijā Glenīglzā, Skotijā. Galvenie jautājumi, kurus apspriešanai izvirzījusi Lielbritānija, kas 2005. gadā rotācijas kārtībā ieņem G-8 priekšsēdētāja vietu, ir cīņa ar nabadzību Āfrikā un globālās sasilšanas izraisīto klimata izmaiņu ierobežošana.