Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Austra Krēsliņa: Stokholma «Izīrē latvieti!»

Zviedrijas ilgi loloto un Latvijā bēdīgi pazīstamo arodbiedrību noteikumu sistēmu tagad izaicina Latvijas firma SIA «Eiropas eksperti», kas sola zviedru klientiem/uzņēmumiem sagādāt lētu un kvalitatīvu darbaspēku, īrējot to no Latvijas.

Pakalpojums esot domāts maziem un vidēja lieluma uzņēmumiem, pirmām kārtām viesnīcu un restorānu nozarē, bet arī transportu, rūpnīcu un lauksaimniecības jomā. Maksa zviedru klientam nav vairāk kā apmēram 75 kronas stundā (pieci ar pusi latu), un par to viņam sola visčaklāko, visraženāko un vispatīkamāko personālu. Bet kā ar valodu? Ja notiek vienošanās, klientam jau iepriekš ir zināms, ka sarunu valoda parasti būs angļu, taču tas tiek izcelts kā liels pluss — darba vietā līdz ar to rodoties starptautiska gaisotne.

Uzņēmums darbojas jau kopš 2004. gada sākuma un vairākās valstīs — arī Lielbritānijā un Īrijā. Tirgus esot visā Eiropā, pēc Zviedrijas gaidot arī citas Skandināvijas valstis un Nīderlande.

Un argumenti nav nepārdomāti — īrētie latvieši nekonkurē ar vietējo darbaspēku, jo nerunā zviedriski, tātad tiek nodarbināti tikai tur, kur var iztikt bez valodas. Uzņēmuma mājas lapā ir sakopoti argumenti, kāpēc šādā veidā tiek palīdzēts visai Zviedrijas tautsaimniecībai. Proti — tiek apturēta zviedru firmu pārcelšanās uz ārzemēm, tiek saglabāti nodokļu ienākumi Zviedrijas Valsts kasei, kā arī zināšanas, kas citādi aizietu citur. Uzņēmējam, kas noīrēs personālu no Latvijas, paliks vairāk līdzekļu, ko ieguldīt uzņēmumā, bet valstī būs mazāks bezdarbs, jo uzņēmums paliks uz vietas.

Taču pats galvenais šai idejā ir zviedru klientiem piedāvātā  iespēja neiesaistīties ar melno darbaspēku. Izīrētajiem latviešiem esot nodrošināti labi dzīves apstākļi, par viņiem tiekot maksāti nodokļi, un viņi ir arodbiedrībā LAKRS — Latvijas Sabiedrisko pakalpojumu darbinieku organizācijā.

Latvietis zviedru valodā ir «lett», un tas pats vārds, gan citādi rakstīts, bet izrunāts tieši tāpat, nozīmē «vienkārši». Jautājums tikai — vai arī latvietim, kas aizbrauc uz svešu zemi maizē, dzīve ar daļu no pieciem ar pusi latiem stundā ir vienkārša?