Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Trīs reizes vairāk izmanto saskaņotos paziņojumus

Vienkāršoto ceļu satiksmes negadījumu noformēšanas kārtību — ar saskaņotajiem paziņojumiem — izmanto arvien vairāk autobraucēju Latvijā. Kopš 2005. gada sākuma, kad no kopējā ceļu satiksmes negadījumu skaita saskaņotais paziņojums tika aizpildīts 3% gadījumu, maijā tas sasniedzis jau 9%. Turklāt Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (LTAB) šogad saņēmis tikai divas sūdzības saistībā ar saskaņotajiem paziņojumiem.

2005. gada maijā Latvijā reģistrēti 1759 ceļu satiksmes negadījumi, no kuriem 166 gadījumos zaudējumi ir pieteikti uz saskaņoto paziņojumu pamata.

Juris Stengrevics, LTAB valdes priekšsēdētājs: «Jaunā zaudējumu pieteikšanas sistēma autovadītāju vidū gūst aizvien lielāku popularitāti, un sagaidām, ka līdz šā gada beigām saskaņotie paziņojumi tiks aizpildīti ap 15% gadījumu. Ir jāpaiet laikam, kamēr cilvēki pierod pie jaunās sistēmas. Eiropas Savienības valstīs saskaņoto paziņojumu aizpilda vairāk nekā divās trešdaļās ceļu satiksmes negadījumu. Protams, ir vērojams, ka nereti cilvēki Latvijā satiksmes negadījuma brīdī nevēlas uzņemties atbildību par turpmāko rīcību, tāpēc gaida, lai kāds cits izlemj viņu vietā, proti, uz negadījuma vietu izsauc Ceļu policiju.»

Kopš pērnā gada 1. jūlija autovadītāji var izmantot ar likumu piešķirtās priekšrocības un ceļu satiksmes negadījuma vietā aizpildīt saskaņoto paziņojumu par ceļu satiksmes negadījumu, neziņojot par to Ceļu policijai.
 
Baiba Gribuste, LTAB valdes priekšsēdētāja vietniece: «Lai cilvēkiem netrūktu informācijas, kā rīkoties negadījuma brīdī un ko darīt pēc tam, saskaņotā paziņojuma veidlapas otrā pusē nodrukāta informācija, tādējādi palīdzot autovadītājiem rīkoties atbilstoši likumam un noteikumiem. Paziņojuma aizpildīšana ir vienkārša — transportlīdzekļu vadītājiem notikuma vietā jāaizpilda veidlapa, kurā abas puses apliecina negadījuma norises apstākļus, faktus un shēmu. Turklāt LTAB atgādina, ka, noslēdzot OCTA līgumu, saskaņotais paziņojums tiek izsniegts pēc pieprasījuma kopā ar polisi.»

«Fakts, ka esam saņēmuši tikai divas sūdzības saistībā ar saskaņotajiem paziņojumiem, apliecina, ka nav aktuālas problēmas, kad autovadītāji nekorekti aizpildītu saskaņotos paziņojumus un tāpēc rastos problēmas ar apdrošināšanas atlīdzību saņemšanu,» — tā B. Gribuste.

LTAB informē, ka līdz šā gada 9. jūnijam saņemtas divas sūdzības saistībā ar saskaņotajiem paziņojumiem. Vienā no šiem gadījumiem bijusi vainojama autovadītāju neizpratne par saskaņoto paziņojumu darbību, jo paziņojums aizpildīts, lai gan automašīnas satiksmes negadījumā cietušas tik spēcīgi, ka pēc tam bijis nepieciešams tās aizvest ar evakuatoru. Otrā gadījumā saskaņotais paziņojums aizpildīts nevis negadījuma brīdī, bet dienu pēc tā.

Saskaņoto paziņojumu izmantošana ir brīvprātīga ceļu satiksmes negadījumā iesaistīto autovadītāju vienošanās, un, lai autovadītājus iedrošinātu tos izmantot, LTAB un apdrošināšanas sabiedrības īpašu uzmanību velta situācijas izskaidrošanai, jo saskaņotie paziņojumi ceļu satiksmes negadījumos Latvijā ir jauna prakse.

Autovadītājiem jāatceras: Ceļu satiksmes noteikumos noteikts, ka saskaņotos paziņojumus var sastādīt gadījumos, ja ceļu satiksmes negadījumā nav cietuši cilvēki, nav nodarīti bojājumi trešās personas mantai, kā arī transportlīdzekļiem nav radušies bojājumi, kuru dēļ tie nevar vai tiem aizliegts braukt, kā arī ja ceļu satiksmes negadījumā iesaistīti tikai divi transportlīdzekļi un transportlīdzekļu vadītājiem nav domstarpību par visiem būtiskajiem negadījuma apstākļiem.