Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Nedēļas notikumu apskats: 4.–10. jūnijs

  • Latvija zaudē Krievijai
  • Par Abreni atbildēs tiesu vara
  • Kalvīti uzteic Briseles kungi
  • Zivis akvārijos nemocīsies
  • Kultūras revolūcija un kontrrevolūcija


Latvija zaudēja Krievijai. Ar rezultātu 0:2 pasaules čempionāta kvalifikācijas spēlē Sanktpēterburgā. Krievijas izlasei mačs bija sportiskās izdzīvošanas un impēriskā prestiža jautājums. Vietējie skatītāji gaidīja, lai krievu kājbumbas meistari satriec masu apziņā par naidīgu uzlūkotās Latvijas pārstāvjus. Tikmēr Latvijai zaudējums faktiski nozīmēja, ka komanda nepiedalīsies čempionāta finālturnīrā Vācijā.

Latvijas nacionālā izlase zaudēja cienīgi, kamēr tās Pēterpilī atbraukušie karsēji pieredzēja mājinieku publikas huligānisku agresiju. Latvijas fani tika saukāti par «fašistiem», dažs labs saņēma arī kāvienu. Smagi «Ziemeļu Palmīrā» un «Krievijas kriminālajā galvaspilsētā» tika piekauts sporta žurnālists no Rīgas avīzes Arturs Vaiders. Vien skumjajam negadījumam nebija politiskas izrēķināšanās raksturs — tāds banāls krievu gop-stops ar upura smadzeņu trīci un cietušajam atņemtu naudas maciņu.

Valdība, kuras kompetencē īstenot likumdevēja noteiktās ārpolitikas vadlīnijas, atbildību šajā jautājumā pamanījās uzvelt tiesu varai. Ministru kabineta sēdē tika izlemts, ka 1997. gadā parafētais Latvijas–Krievijas robežlīgums nododams vētīšanai Satversmes tiesā, kuras soģiem tad arī jādod galīgs vērtējums par dokumenta atbilstību valsts pamatlikumam.

Pēc valdības lēmuma Satversmes tiesai atvēlēti pieci mēneši verdikta pasludināšanai. Tagad Saeimai līdz vasaras brīvdienām jāiespēj šai politiskajai vēlmei piešķirt likuma spēku.

Turpinās konstitucionālā un sistēmkrīze Eiropas Savienībā (ES). Pēc Francijas un Nīderlandes pilsoņu referendumos teiktā «nē» ES konstitucionālam līgumam Apvienotās Karalistes valdība pieņēma lēmumu noteikt moratoriju referenduma izsludināšanai Lielbritānijā.

Ministru prezidents Aigars Kalvītis (TP) apmeklēja Briseli, kur saņēma Eiropas Komisijas vadītāja Žozē Manuela Barozu uzslavu par Latvijas parlamenta šajā kopienas nestundā izteikto strikto «jā» konstitucionālajam līgumam. Barozu bija iejūtīgs un pauda Kalvītim sapratni par problēmām, Latvijai kavējoties ar robežlīguma noslēgšanu ar Krieviju. Vien augstais eirokrāts jutās sarūgtināts, ka oficiālā Rīga laikus nebija informējusi oficiālo Briseli, ka līgumam ar oficiālo Maskavu tā gatavojas pievienot īpašu skaidrojošu deklarāciju.

Pārtikas un veterinārā dienesta vadītājs Vinets Veldre pieņēma voluntāru lēmumu ar 1. jūliju valsts teritorijā aizliegt tirgot dzīvas zivis un moluskveidīgos. Kā iemeslu ierēdnis minēja humānus apsvērumus, proti, dzīvnieku labturības noteikumu masveida pārkāpumus un izrietošās «neskaitāmu iedzīvotāju sūdzības», kā arī likumdošanas bāzes nesakārtotību šajā jomā.

Veldres kunga lēmumu mainīt nespēja piespiest pat zemkopības ministra Mārtiņa Rozes (ZZS) valstiskie argumenti. Pēc amatpersonu tikšanās Rozes kungs paziņoja, ka viņa spēkos vien apņēmīgo spītnieku administratīvi sodīt.

Latvijā publiski konfliktēja kultūras birokrāti un kultūras cilvēki. Eksministre Inguna Rībena (JL) pārmeta ministrei Helēnai Demakovai (TP) pretvalstisku darbību, varītēm īstenojot grandiozos (bibliotēka, koncertzāle, muzejs) projektus. Viņasprāt, Latviju gaida koruptīva daudzmiljonu finansiālā afēra, vismaz bezatbildīga un neracionāla budžeta līdzekļu šķiešana. Savukārt ministre savu priekšteci dēvēja par politisku greizsirdi, kam politiskās ambīcijas svarīgākas par dvēseliskuma kopšanu valstī.

Atklājās, ka pompozā propagandas festivāla «Pārsteidzošā Latvija»  projekta «Runājošie akmeņi» sekmīgai norisei šogad Francijā vēl papildus vajadzīgi teju 200 000 latu. Šajā finanšu klapatā Demakovas kundze vainoja kolēģi valdībā — ekonomiskas ministru Krišjāni Kariņu (JL).

Tikmēr lielākas algas paģērēja Latvijas profesionālo teātru aktieri, operas un kora dziedoņi. Solisti Baltajā namā draudēja ar streiku, kamēr akadēmiskā kora «Latvija» mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais iesniedza atlūgumu , jo nespēja samierināties ar nožēlojamo sava vadītā kolektīva vokālo mākslinieku darba samaksu.