Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Reirs: Igaunijā investīcijas e-pārvaldē izmanto racionālāk

Igaunijā investīcijas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) sfērā tiek izmantotas racionālāk un labāk tiek koordinēta līdzekļu izlietošana e-pārvaldē, aģentūrai LETA pēc viesošanās kaimiņvalstī atzina īpašu uzdevumu ministrs elektroniskās pārvaldes lietās Jānis Reirs (JL).

Kā ministrs pastāstīja pēc divu dienu darba vizītes Igaunijā, kurp viņš bija devies ar mērķi iepazīties ar kaimiņvalsts pieredzi elektroniskās pārvaldes jomā, ik mēnesi Igaunijā tiek veikts aptuveni miljons transakciju, kurās izmanto elektronisko parakstu.

«E-pakalpojumu sniegšanā Igaunija ir apsteigusi Latviju, un tur piesaistītas privātas firmas kopīgu pakalpojumu sniegšanai,» sacīja Reirs. Ar privātfirmu palīdzību igauņi pasūta sabiedriskā transporta mēnešbiļetes, piesaka signalizācijas pakalpojumus, kā arī saņem citus pakalpojumus.

Reirs norādīja, ka Igaunijas priekšrocības ir ciešās saiknes ar ziemeļu kaimiņiem. «Somi ir vieni no IKT līderiem,» atzīmēja ministrs, piebilstot, ka šī saikne veicinājusi Igaunijas e-pārvaldes straujāku attīstību.

Pēc ministra domām, Latvijā e-paraksta ieviešana rit saskaņā ar iecerēto. «Ieilgušās saskaņošanas dēļ ir aizkavējusies līgumprojekta saskaņošana ar «Lattelekom» un Latvijas Pastu, bet abu uzņēmumu pārstāvji piedalījās vizītē Igaunijā un nopietni gatavojas e-paraksta ieviešanai,» sacīja Reirs.

Ziņojumu par e-paraksta ieviešanas gaitu pirmdien, 13. jūnijā, paredzēts izskatīt Ministru kabineta komitejas sēdē. Paredzams, ka pirmdien varētu tikt apstiprināts arī līguma projekts ar «Lattelekom» un Latvijas Pastu.

Kā ziņots, saskaņā ar valdības 3. maijā apstiprināto droša elektroniska paraksta ieviešanas pasākumu grafiku pirmos e-paraksta sertifikātus paredzēts izsniegt nākamā gada martā, kad plānots ieviest arī e-pakalpojumus, izmantojot drošu e-parakstu.

E-pārvaldes sekretariāta, «Lattelekom» un Latvijas Pasta darba grupas sagatavotais pasākumu grafiks paredz no jūlija līdz oktobrim veikt sertificēta pakalpojumu sniedzēja informācijas sistēmas iepirkumu procedūru. Pirmos e-paraksta sertifikātus paredzēts izsniegt nākamā gada martā, kad plānots ieviest arī e-pakalpojumus, izmantojot drošu e-parakstu.

Kā iepriekš norādīja īpašu uzdevumu ministrs elektroniskās pārvaldes lietās Jānis Reirs (JL), maksimālais iespējamais e-paraksta lietotāju skaits varētu sasniegt 35% no ekonomiski aktīvo valsts iedzīvotāju skaita jeb aptuveni 400 000 cilvēku.