Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Medijus vaino plaisas paplašināšanā starp varu un sabiedrību

Sestdien, Pasaules Brīvo latviešu apvienības (PBLA) rīkotajā konferencē «Vara un tauta: tuvināšanās iespējas?», bijušie Ministru prezidenti vainoja plašsaziņas līdzekļus plaisas paplašināšanā starp varu un sabiedrību.

Ļoti kategoriski izteicās bijušais premjers Indulis Emsis (ZZS). Viņaprāt mediji palielina plaisu starp varu un sabiedrību. Politiķis uzsvēra, ka virkne mediju ir nereģistrētas partijas, kuras netiek pārvēlētas un cīnās par varu.

Emsis uzskata, ka politiķi baidās aizskart medijus un šīs bailes nav veicinājušas likumdošanas sakārtošanu plašsaziņas līdzekļu darbības jomā.

Kā vēl vienu svarīgu iemeslu varas un sabiedrības atšķirtībai Emsis minēja vājas politiskās partijas un īslaicīgas valdības, kuras pagūst izvirzīt mērķus, bet nepagūst tos realizēt.

Šāda situācija ir veicinājusi politiskā populisma attīstību. Politiķi nevēlas plānot un īstenot ilgtermiņa mērķus, bet sola īstermiņa labumus sabiedrībai. Līdz ar to pie varas nokļūst populistu partijas, kuras darbojas tikai īsu laiku un pēc tam pazūd.

Emsis atzina, ka izņēmums esot bijuši ilgtermiņa mērķi — iestāties Eiropas Savienībā (ES) un NATO.

Arī bijušais premjerministrs Andris Bērziņš (LC) norādīja, ka mediji ir kļuvuši dzelteni un īpaši televīziju ziņās vismaz 70% ir skandalozas, negatīvas informācijas, kas neveicina varas un sabiedrības tuvināšanos. Viņš, būdams valdības vadītājs, esot plašsaziņas līdzekļus aicinājis vairāk informēt par pozitīvo, taču pēc šiem aicinājumiem, viņam pārmests mēģinājums cenzēt mediju darbu.

Bijušais premjerministrs Guntars Krasts (TB/LNNK) norādīja, ka pašlaik nav izjūtama sabiedrības vēlme aktīvāk iespaidot varu, kā arī pietrūkst instrumentu sabiedrības interešu novadīšanai līdz varai.

Savukārt ekspremjers Ivars Godmanis (LC), kurš šodien konferencē nepiedalījās, bet tika demonstrēts viņa uzrunas ieraksts, teica, ka līdz pagājušā gada maijam, Latvijas varas partijas izmantoja motivāciju — cīņa par neatkarību un iestāšanās ES un NATO. Pēc šo mērķu sasniegšanas, šāda motivācija vairs nedarbojas un ir jāatrod jauns veids, kā motivēt sabiedrību un varu.

Jau ziņots, ka Latvijas Universitātes Lielajā aulā divas dienas notika konference «Vara un tauta: tuvināšanās iespējas?».

Konferences mērķis ir apzināt problēmas, kas radījušas sabiedrības atsvešināšanos no valsts pārvaldes un politiskajiem procesiem, un atrast iespējamos ceļus, kā mazināt šo uzticības plaisu. Konferencē paredzētas diskusijas par dažādiem valsts pārvaldes un sabiedrības attiecību aspektiem, sniedzot situācijas raksturojumu un meklējot iespējamos problēmu risinājumus.