Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Uzrādīto «točku» skaits tuvojas tūkstotim

Joprojām aktīvi ir mūsu avīzes lasītāji, kuri sūta anketas un vēstules, atsaucoties uz redakcijas aicinājumu akcijas «Neindē sevi!» ietvaros. Līdz vakardienai bijām saņēmuši 670 vēstules, kurās norādītas 960 nelegālā alkohola tirdzniecības vietas.

Spriežot pēc intensitātes, ar kādu saņemam anketas ar norādēm par šīm tirdzniecības vietām drīz saņemsim 1000. «točkas» adresi. Šis iespaidīgais skaitlis, no vienas puses, varētu priecēt par mūsu lasītāju atsaucību un uzticību redakcijai. Tomēr, no otras puses, šis skaitlis liek aizdomāties par mērogiem, kādos notiek nezināmas izcelsmes alkoholiskās dziras pārdošana un lietošana visā Latvijā.

Protams, ka mūsu kopīgi veidotā Latvijas «točku» karte nevarēs pretendēt uz to, ka tā būs pilnīga. Patiesos «krutkas» tirgošanas apmērus varēsim tikai aptuveni nojaust. Katrā ziņā tie būs krietni lielāki nekā šīs akcijas ietvaros būs iespējams apzināt. To, ka karte nebūs pilnīga, apliecina kaut vai fakts, ka, pēc policijas ziņām, Rīgā pastāvīgi darbojas apmēram 200 «točkas», bet mūsu lasītāji ir iesūtījuši informāciju «tikai» par 42 adresēm.

Jāatzīst, ka lielāka atsaucība ir no tālākiem reģioniem. Nevarētu teikt, ka kāds no Latvijas rajoniem ieņemtu īpašas «līderpozīcijas», — no anketām ir redzams, ka nelegālo alkoholu tirgo visos Latvijas rajonos — gan rajonu centros, gan arī laukos. Anketām klāt pievienotajos komentāros lasītāji bieži vien sūdzas, ka šīs adreses ir labi zināmas gan vietējai pašvaldībai, gan policijai, tomēr nekas nemainās, jo «točku» turētāji darbojas vietējo amatpersonu aizsegā. Vairākās vēstulēs arī minēts, ka pašas amatpersonas šajās «točkās» mēdz iepirkties. Diemžēl, lai arī šos apgalvojumus neesam pārbaudījuši, nevaram noliegt, ka tie izklausās ticami.

Lasītāju vēstulēs izskan arī izmisums par to, ka alkohola tirgoņi dzīvo uz citu nelaimes rēķina un šajās «točkās» paliek liela daļa no to apmeklētāju algām, bezdarbnieku pabalstiem un pensijām. Alkohola tirgoņi labprāt tirgo arī uz parāda un pat pieved klāt, lai algas vai pensiju izmaksas dienā piedzītu parādu pilnā apmērā.

Piekrītam pārmetumiem, ko izteikuši valodnieki par vārdu «točka» un «krutka» lietošanu latviešu literārajā valodā. Tomēr diemžēl tieši šie apzīmējumi vissaprotamāk raksturo nelegālā alkohola tirdzniecības vietu un nezināmas izcelsmes spirta sajaukumu ar ūdeni. Sekojot valodnieku aicinājumam, esam izziņojuši konkursu par šo terminu latviskajām versijām. Pirmo apkopojumu par lasītāju ieteikumiem publicējām aizvadītajā nedēļā. Iespējams, kāds no lasītāju ieteiktajiem jaunvārdiem arī ieies latviešu valodas apritē.

Lai arī šonedēļ nepublicēsim akcijas «Neindē sevi!» anketas, tomēr tas nenozīmē, ka akcija būtu beigusies. Anketas atsāksim publicēt jaunnedēļ. Bet Latvijas «točku» karti sadarbībā ar Iekšlietu ministriju publicēsim pēc Jāņiem.