Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Jauniešu agresīvo braukšanu skaidro ar mazvērtības kompleksiem

Dundadznieka Ritvara Petrovica dzērumā izraisītajā autoavārijā izdzisa dzīvība 14 gadus vecai meitenei no Valdemārpils. Ritvars guļ slimnīcā un teic, ka nodarīto nožēlo. Vietējie iedzīvotāji netic, ka tā ir patiesa nožēla.

«Gribu braukt uz ārzemēm, bet nezinu, kā būs. Policija vēl pie manis nav nākusi,» guļot Talsu slimnīcas 4. palātā, Neatkarīgajai saka 1986. gadā dzimušais Ritvars. Vaicāts, kādos apstākļos izraisīta avārija, viņš atbild, ka tas noticis pēc kautiņa Rojā, kad bēguši no vietējiem. «Dabūju smagi pa galvu, tāpēc arī notika avārija,« — alkohola reibumu puisis nepiemin. No Rojā notikušā viņš atceras vienīgi to, ka vietējie esot sākuši pirmie. Tuvākajā laikā Ritvars drīkstēs ārstēšanos turpināt mājas apstākļos. Tur viņu gaida brālis Ģirts, kas Dundagā arī ir slavens ar agresīvo braukšanas stilu. Par avāriju plašāk pastāstīja Talsu rajona policijas pārvaldes Ceļu policijas priekšnieks Edvīns Zihmans.

Nāve zem žiguļa

E. Zihmans uzsver, ka galvenais negadījuma iemesls bijis alkohola reibums. Traģēdija notika 26. maija naktī ap pulksten vieniem autoceļa Valdgale–Roja 23. kilometrā. Ritvars, vadot VAZ, nobrauca no ceļa — pļavā. «Ja viņi uzreiz būtu rāvuši uz ceļa, varbūt nekas nebūtu noticis, bet viņi turpināja braukt pa pļavu,» secina E. Zihmans. Pēc trieciena pret celmu automašīna apgāzās uz jumta, taču pirms tam pa auto priekšējo stiklu no aizmugurējā sēdekļa izlidoja jau minētā Valdemārpils meitene. «Viņa būtu palikusi dzīva, taču mašīna uzgāzās meitenei virsū,» ar nožēlu stāsta policists. Pārējie jaunieši pēc negadījuma tikuši ārā no auto un meiteni meklējuši, un tikai pēc brīža atskārtuši, ka viņa nospiesta. «Meitene izlidoja pa logu, jo sēdēja puišiem klēpī. It kā aizmugurē vietas trim cilvēkiem pietiek, taču pussēdekli aizņēmusi milzīga tumba.» Sadragātais žigulis stāv policijas autostāvvietā blakus Audi 100, ar kuru brāļu Petrovicu paziņa dundadznieks Ivo Jaunzems pagājušo svētdien nāvējoši traumēja velosipēdistu. Ekspertīzi gaida arī salocītais velosipēds, kurš piederēja mirušajam 76 gadus vecajam vīrietim.

Bēgšana ar Audi

Arī Ritvara Petrovica brālis Ģirts pagājušajā svētdienā Dundagā piedalījies ielu autosacīkstē, kad Talsu un Pils ielas krustojumā tika notriekts un gāja bojā velosipēdists. Vīrietis uzmests uz Audi vējstikla, gūstot smagas traumas. Automašīnas vadītājs Ivo no notikuma vietas aizbrauca, neziņojot par notikušo policijai. Tagad noskaidrots, ka divas automašīnas sacentušās. Sākotnējās izmeklēšanas rezultāti liecina, ka Ģirta vadītais auto pabraucis garām riteņbraucējam, bet viņam sekojošā mašīna apdzenot uztriecās riteņbraucējam tieši virsū. 25 gadus vecais Ivo ir aizturēts.

Dundadznieki zina, kas notiek pilsētā, taču ar Neatkarīgo runā tikai vecākā paaudze. Netālu no vietas, kur notriekts sirmais velosipēdists, pieturā sēž vairāki jaunieši. Vaicāti, vai pazīst šejienes trakos autobraucējus, viņi atbild apstiprinoši, taču neko par notikušo nestāsta. Jauniešiem vēl pilsētā esot jādzīvo. Divi kungi gados Modris Zikmanis un Valentīns Bogdanovičs stāsta, ka pilsētā ir kādi seši jaunieši, kuri mīl iedzert un trakot ar mašīnām. Viņi vairākkārt bijuši par mata tiesu no cilvēku sabraukšanas.

Ford Sabiles bērzos

Šīs divas traģiskās avārijas šogad nav vienīgās Talsu rajonā. Pavisam bijušas jau 24 ar diviem bojāgājušajiem un 36 cietušajiem. Talsu rajons ir 27 tūkstošus kvadrātkilometru liels, ar vairākiem desmitiem ciemu un pagasta centru. Populārākie policijas hronikās ir Talsi, Dundaga, Roja, Kolka, Sabile, Mērsrags, Stende, Valdgale. Rajona teritoriju apkalpo tikai 12 ceļu policijas inspektori. «Esam mainījuši stratēģiju — dienās ekipāžās policisti braukā pa vienam un visu laiku ir kustībā. Uz vietas vienā ciemā sēdēt nevaram atļauties,» stāsta E. Zihmans.

«Es nesūdzētos, ja man būtu vēl pāris policistu.» E. Zihmans cer palielināt kontroli ielās. Mūsu sarunas laikā viņa kabinetā ienāk kolēģis un ziņo par negadījumu Sabilē — bērzā iebraucis un apgāzies Ford markas auto. No trīs pasažieriem neviens neesot cietis. Taču auto apskatē redzams, ka mašīnā ir asinis un alus pudeles. Pirmajā liecību pārbaudē secināts, ka vadītājs nav dzēris, taču negadījums, pēc liecinieku paskaidrojumiem, noticis visai dīvainos apstākļos. Mašīna braukusi ar atļauto ātrumu, kad pēkšņi ieķēries gāzes pedālis, un spēkrats uzņēmis ātrumu. Lai noslāpētu dzinēju, vadītājs ņēmis no aizdedzes ārā atslēgu, tā iesprūdusi, un vienlaikus nobloķējusies stūre — auto iebraucis bērzā. Šādu šofera versiju gan varētu apšaubīt, jo noslāpēt motoru var arī bremzējot — neizņemot ātruma kloķi no pārnesuma vai arī, izspiežot sajūgu, mazināt ātrumu. Policija ierosinājusi administratīvo lietu, notiek izmeklēšana.

Viedoklis

Māris Stalts, Talsu slimnīcas valdes priekšsēdētājs: – Katru otro dienu dabūjam lāpīt autoavārijās cietušus cilvēkus. Viss tikai tāpēc, ka lietots alkohols. Pēdējā negadījumā smagi cieta motociklists — salauza roku un kāju, arī viņš bija dzēris. Šādu braukšanu dzērumā izraisa mazvērtības kompleksi, kaut kādi pāridarījumi bērnībā, kas tagad laužas uz āru. Tas ir īslaicīgs pašapmierinājums. Protams, to visu veicina arī intelekta trūkums.