Tavs pārlūks ir novecojis, lūdzu atjauno to..
Sīkdatnes (cookies) mums sniedz iespēju uzlabot jūsu kā lietotāja ērtibas. Turpinot izmantot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. VAIRĀK >

Par saviem un citu plikumiem

Rita Lasmane atbild Jānim Kalniņam par saviem un citu plikumiem.

Tu jautā, kā es vērtēju to, ka populāri cilvēki demonstrē savu personīgo dzīvi sabiedrībai un fotografējas kaili. Vai tā ir izvirtība, sevis parādīšana vai uzdrīkstēšanās?

Visnotaļ populārā un daiļā dziedātāja Šēra savā laikā pauda domu, ka labāk viņa pati par sevi pastāstīs plašajām un zinātkārajām tautas masām, nekā to darīs citi.

Man šis spriedums šķiet visnotaļ saprātīgs — ja jūties pašpietiekams un vari sadzīvot ar savu «nepareizību». Ja tevī nav karstas vēlmes citu acīs izskatīties «pareizam», atmirst vajadzība kaut ko slēpt no zinātkārā pūļa. Tad kāpēc gan vaļsirdīgi nerunāt par to, kas notiek ar tevi?

Tas pats attiecas uz bildēšanos. Domāju, ka kaili fotoobjektīva priekšā var nostāties patiesi brīvi cilvēki. Brīvi no savām bailēm nebūt perfektiem.

Starp citu, psihoterapijā pastāv tāds terapijas veids kā fotografēšanās kailam vai kopā ar savu partneri. Tādā veidā ļautiņiem tiek palīdzēts identificēt (lasi — atpazīt) savu ķermeni un savu «es».

Vai esi domājis par to, cik lielu lomu šīs planētas civilizācijā nospēlēja spoguļu masveida ieviešana sadzīvē un fotogrāfijas pieejamība? Kopš tā laika šīs planētas civilizācija ir krietni pavirzījusies cilvēka sevis izpētē un kļuvusi sarežģītāka. Es pat atļaušos paziņot, ka tieši tāpēc ģēnijs Einšteins kādā savā bildē rāda mēli, jo zina, ka it viss uz šīs pasaules ir relatīvs.  

Un tagad iedomājies, ka visi «Vakara Ziņu» brīvdienu žurnāla rakstu varoņi sajūtas brīvi no savām bailēm un droši un braši pozē pliki fotogrāfam. Kādu laiku publika ziņkārīgi pēta slavenību plikumus, tad pierod un vairs neceļ ne uzaci, ieraugot kārtējo pliko slavenību žurnāla lappusēs.

Toties milzu ažiotāžu izraisa bildes, kurās ieraugāmas visnotaļ apģērbtas populāras personas. Vai tas neatgādinātu situāciju ar kailajiem Okeānijas salu iezemiešiem, kas savā laikā, ieraugot pirmos eiropiešus, kāri lūrēja uz dikti apģērbtajām angļu lēdijām. Tā vismaz likās lēdijām un viņu džentlmeņiem.

Drīzāk gan dabas bērni saspringti pētīja apģērbtās sievietes, mēģinot saskatīt primārās un sekundārās dzimuma pazīmes.

Kāpēc populāri cilvēki fotografējas vairāk vai mazāk kaili un neslēpj savas privātās dzīves intimitātes? Iespējams, viena daļa tāpēc, ka viņiem nav ko slēpt un viņi to demonstrē. Savukārt citi — lai pievērstu sev skandalozu uzmanību un pakāptos pa karjeras kāpnēm. Pie kuras kategorijas piederu es, izdomā pats!

Starp citu, tā saucamie senie latvieši no plikumiem nekautrējās un pirtī gāja kopā — kā vīri, tā sievas. Tikai kultūrtrēgeri vācieši «tikumības vārdā» aizliedza šo pasākumu, liekot pirtīs mazgāties katram dzimumam atsevišķi.

Nu, re, te nu mēs nonācām līdz nūdismam, dabiskam dzīvesveidam un kautrības jēdzienam.

Tu domā, kas tā kautrība tāda ir? Vai tā palīdz vai traucē ļaudīm baudīt dzīves priekus? Vai Tevi sievietes kautrība vilina vai aizbaida? Vai sava vārda goda dienā Jāņos, lai lēktu pāri ugunskuram vai ietu pa pliko peldēties, aiz rokas grābsi kautrīgo vai nekautrīgo meiču?